Gmina Dobra

Apel o noszenie maseczek

W całej Polsce dramatycznie rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, nie omija to także województwa zachodniopomorskiego, a także naszej Gminy. Dane są alarmujące. Jednym z podstawowych sposobów na ograniczenia transmisji wirusa i tym samym zmniejszenie liczby zakażeń (oprócz szczepień) jest przestrzegania podstawowych wymogów w przestrzeni publicznej.

Opublikowane

w dniu

Obowiązujące przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nakładają obowiązek utrzymywania dystansu 1,5 metra w trakcie przemieszczania się, w naszych gminnych realiach to głównie okolice przystanków autobusowych. Drugim obowiązkiem jest nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Nie może to być chusta, szalik, apaszka itp. Nakaz ten obowiązuje między innymi w placówkach handlowych, w środkach transportu zbiorowego, w kościołach.

Straż Gminna w Dobrej od momentu wzrostu liczby zakażeń codziennie dokonuje czynności kontrolnych, głównie w zakresie przestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w placówkach handlowych. Kontrole takie będą dotyczyły także środków komunikacji zbiorowej. Ponadto 19 listopada 2021r. Wojewoda wydał polecenie, aby straże gminne/miejskie skutecznie egzekwowały przestrzeganie wyżej wymienionych przepisów przeciwepidemicznych.

Tym samym pragnę zaapelować o poważne podejście do przestrzegania obowiązku noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i placówkach handlowych. Straże gminne posiadają stosowne uprawnienia do egzekwowania tego obowiązku. Tylko w miesiącu listopadzie pouczono 18 osób, w stosunku do 16 nałożono mandaty karne, wobec 8 osób zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Celem działania Straży Gminnej nie jest karanie mieszkańców, a skuteczne wyegzekwowanie nakazu noszenia maseczki. Jednocześnie pragnę zaapelować, aby nie sugerować się nieprawdziwymi artykułami w prasie, wpisami w mediach społecznościowych sugerującymi, że nakazy noszenia maseczek są nielegalne, bo sądy uchylają nałożone mandaty. Z całą stanowczością wskazuję, że takie opinie nie polegają na prawdzie, od grudnia 2020 roku został uregulowany prawnie nakaz noszenia maseczek. Straż Gminna w trakcie III fali skierowała kilkanaście wniosków o ukaranie do sądu wobec osób, które kwestionowały legalność nakładanych kar. Wszystkie te osoby zostały ukarane grzywnami w postępowaniu sądowym oraz poniosły koszty postępowania sądowego.

Andrzej Budzyński

Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Reklama

Gmina Dobra

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Mierzyna w ciągu drogi krajowej nr 10. Na mocy tej decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane i procedura odszkodowawcza dla nieruchomości przejętych pod drogę. Jest to wspólna inwestycja Miasta Szczecin i GDDKiA, która ma zapewnić odpowiedni dojazd ze Szczecina do węzła Szczecin Zachód (Dołuje) na Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonawcę obwodnicy Mierzyna.

Opublikowane

w dniu

Wspólna inwestycja GDDKiA i samorządu

Nowa droga w połowie będzie przebiegała na terenie Szczecina, gdzie drogami zarządza Prezydent Miasta. W związku z tym inwestycja musi być prowadzona wspólnie przez GDDKiA i samorząd. W 2022 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące etapu prac przygotowawczych. W oparciu o nie został przygotowany projekt budowlany. Dokumentacja dla drogi była gotowa w ubiegłym roku, co pozwoliło na złożeniu w czerwcu 2024 r. wniosku o uzyskanie decyzji ZRID.

Na początku tego roku podpisaliśmy z Miastem Szczecin porozumienie obejmujące etap robót budowlanych. Każda ze stron będzie ponosiła koszty prac na swoim terenie. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2028 r., równolegle z odcinkiem Kołbaskowo – Police, który powstanie w ramach ZOS.

Dojazd do Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Obecnie DK10, wychodząca ze Szczecina w stronę granicy polsko-niemieckiej, przebiega przez gęsto zabudowaną miejscowość Mierzyn. Na drodze codziennie, w godzinach szczytu, tworzą się korki. Na połączeniu DK10 z ZOS powstanie węzeł Szczecin Zachód (Dołuje), który będzie jednym z głównych połączeń z centrum Szczecina.

Biegnąca obecnie przez Mierzyn DK10 nie byłaby w stanie obsłużyć dodatkowego ruchu, dlatego potrzebny jest nowy przebieg tej drogi. Zapewni on właściwy dojazd do obwodnicy Szczecina.

Nowa trasa ominie Mierzyn od północy

Początkiem drogi od strony Szczecina będzie skrzyżowanie na końcu ulicy Ku Słońcu w rejonie istniejącego centrum handlowego. Ten początkowy fragment, o długości ponad 200 m, to teren Miasta Szczecin. Dalej trasa będzie biegła w kierunku północnym do połączenia ulic Topolowej i Łukasińskiego. Za ten odcinek o długości ok. 1,2 km będzie odpowiedzialna GDDKiA. Dalej trasa ponownie wejdzie na teren Szczecina i będzie biegła w kierunku zachodnim, przechodząc częściowo przez teren ogródków działkowych. Po około 2,1 km droga opuści teren miasta. Dalej nowa DK10 po pokonaniu około 1,3 km dotrze do węzła Szczecin Zachód (Dołuje). Za ten ostatni fragment odpowiada GDDKiA.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Prace drogowe w Wołczkowie zmierzają ku końcowi

Koniec prac drogowych zaplanowanych przez gminę Dobra w Wołczkowie jest już bliski. Przebudowy ulic: Malinowej, Słonecznej, Astrowej, Siewnej oraz Czereśniowej i Ogrodowej są na ukończeniu, co przyniesie znaczną poprawę infrastruktury drogowe.

Opublikowane

w dniu

Na ulicy Malinowej pozostało do zrealizowania pięć zjazdów i skrzyżowanie z ulicami Mandarynkową i Agrestową oraz nałożenie warstwy ścieralnej na sekcji od ulicy Czereśniowej do Słonecznej. Nie stwierdzono przeszkód technicznych, które mogłyby wpłynąć negatywnie na tempo robót.

W kwestii ulicy Słonecznej, do zrobienia pozostało jeszcze obniżenie chodnika obok ulicy Malinowej i naniesienie oznakowania poziomego. Przewiduje się, że przejście dla pieszych w tej lokalizacji zostanie oddane do użytku na początku kwietnia.

Ul. Astrowa wymaga wykonania prac wykończeniowych i porządkowych. Ruch pojazdów budowlanych jest koncentrowany na odcinku około 50 metrów przylegającym do zaplecza budowy. Pomimo braku przewidzianego remontu nawierzchni dla tego fragmentu drogi w obecnym projekcie, radni z Wołczkowa wystąpili o realizację osobnej inwestycji, która obejmie ułożenie płyt YOMB.

Na ulicy Siewnej ukończono do chwili obecnej 320 metrów kolektora kanalizacji deszczowej i pozostaje do wykonania około 115 metrów robót od ulicy Kalinowej do Ogrodowej. Prace zostały opóźnione z powodu występującej kolizji z wodociągiem, jednak tymczasowe ścieżki zapewniają dojazd do poszczególnych nieruchomości.

Ul. Czereśniowa wymaga jeszcze doprowadzenia kolektora kanalizacyjnego na odcinku około 20 metrów, z dostępem do posesji od ul. Malinowej. Tak jak w przypadku ul. Siewnej, odtworzenie nawierzchni z płyt nastąpi po zakończeniu robót sanitarnych.

Ostatnia z wymienionych, ul. Ogrodowa, powinna mieć odtworzoną nawierzchnię do 15 marca. Drogowcy przeprosili mieszkańców za utrudnienia, lecz widać światło w tunelu w postaci zakończenia prac, które znacząco poprawią komfort przemieszczania się po Wołczkowie.

Projekt inwestycyjny pn. „Wołczkowo budowa ul. Piaskowej wraz z infrastrukturą oraz przebudową istniejącego rowu melioracyjnego” jest finansowany częściowo z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, otrzymując dofinansowanie w kwocie 2 029 323,43 zł. Całość inwestycji jest planowana na sumę 13,5 mln zł.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Profilaktyczna akcja „Jabłko czy cytryna?” w Mierzynie [ZDJĘCIA]

W Mierzynie odbyła się akcja profilaktyczna „Jabłko czy cytryna?”. Zainicjowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej program, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Policach, Komisariatem Policji w Mierzynie, Wojewodą Zachodniopomorskim oraz Wójtem Gminy Dobra, odbył się 19 lutego 2025 roku. Celem inicjatywy było podniesienie świadomości bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród kierowców.

Opublikowane

w dniu

Podczas akcji, zamiast karania mandatem, funkcjonariusze Policji proponowali kierującym nietypowe rozwiązanie: udział w zadaniu edukacyjnym, które urządzono z pomocą uczniów szkoły. Kierowcy odpowiadali na szybkie pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego i, w przypadku prawidłowej odpowiedzi, zamiast kary spożywali plaster cytryny, co miało stanowić przypomnienie o przewinieniu oraz motywować do przestrzegania przepisów w przyszłości.

Akcja „Jabłko czy cytryna?” w ramach przewidzianych środków oddziaływania wychowawczego (art. 41 Kodeksu Wykroczeń) stawia na edukację i prewencję, zwracając uwagę na odpowiedzialne zachowanie za kierownicą. Podkreśla się, że większość zdarzeń drogowych jest efektem nadmiernej prędkości i przypomina się, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego uczestnika ruchu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie