Powiat Policki

Akcja Cross-20 w Nadleśnictwie Trzebież

Leśnicy obserwują narastający problem eksplorowania naszych lasów przez pojazdy typu cross, quad czy terenowych samochodów 4X4 przez miłośników ryzyka jazdy w terenie. W celu przeciwdziałania tego typu hobby zainicjowano akcję CROSS-20.

Opublikowane

w dniu

W sobotę, 20 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa Trzebież, została zorganizowana akcja zwalczania nielegalnych wjazdów przez quady oraz motocykle crossowe i samochody terenowe 4X4 pod nazwą Cross-20. Do akcji zmobilizowano łącznie 10 patroli złożonych z pracowników Straży Leśnej wraz ze Służbą Leśną, Komend Policji z Polic i Szczecina, Żandarmerii Wojskowej oraz Straży Granicznej. Dzięki wspólnej akcji zatrzymano do kontroli 5 pojazdów. Kierujący tymi pojazdami zostali ukarani kredytowanymi mandatami karnymi.

Tereny Lasów Państwowych są szczególnie atrakcyjne dla tego typu rozrywek: nierówny, pagórkowaty i podmokły teren.

Miłośnicy takiej jazdy niszczą przyrodę. Okazuje się, że szczególną uwagą i zainteresowaniem cieszą się tereny ostoi zwierząt chronionych- w skrócie, obszary najbardziej „dzikie”. Hałas i niszczenie siedlisk leśnych; stwarzanie niebezpieczeństwa dla osób odwiedzających nasze lasy to tylko niektóre skutki jazdy terenowej. Kolejne to niszczenie dróg leśnych, w tym służących do przeprowadzenia akcji gaszenia pożarów.

Leśnicy apelują o rozsądne korzystanie z naszych lasów z poszanowaniem wspólnego dobra.

Leśnicy zapowiadają, że takie akcje będą powtarzane.

Podstawa prawna:

Pkt. 1, Rozdział 5.Zasady udostępniania lasów Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. 1991 Nr 101 poz. 444 z późn. zmianami): Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym, motorowerem jest dozwolony jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Karolina Czerwińska

Reklama

Gmina Dobra

Powtarzające się akty wandalizmu przy zbiorniku retencyjnym w Bezrzeczu

W ostatnim czasie zauważono nasilające się zdarzenia o charakterze wandalizmu w okolicach zbiornika retencyjnego znajdującego się przy ulicy Miodowej na Bezrzeczu. Dokonywane zniszczenia, w tym wrzucanie elementów ogrodzenia oraz betonowych kostek ze zjazdu do zbiornika, powodują zanieczyszczenie oraz zaburzenie jego prawidłowego funkcjonowania.

Opublikowane

w dniu

Ten retencyjny obiekt jest własnością Gminy Dobra, ale w czasie realizacji niedawno zakończonej inwestycji był zarządzany przez Starostwo Powiatowe. Modernizacja, która miała na celu przebudowę całej ulicy Miodowej, została ukończona i oficjalnie odebrana w czwartek, 3 października.

Starostwo Powiatowe informuje, że uszkodzenia ogrodzenia i samego zjazdu zbiornika wcześniej były kilkakrotnie reperowane w czasie trwania prac. Obecne zniszczenia, o których z Gminą Dobra dyskutowano od tygodnia, zostaną naprawione przez firmę wykonawczą. Choć taka firma nie ponosi odpowiedzialności za skutki aktów wandalizmu, zobowiązała się do naprawy zjazdu oraz renowacji ogrodzenia w ciągu najbliższych dni. Zaplanowano także wymianę barierek w ciągu tygodnia.

Zbiornik retencyjny stanowi istotny element ochrony przed powodziami dla mieszkańców Bezrzecza. Władze apelują o dbanie o wspólne dobro i proszą mieszkańców o czujność. W przypadku zaobserwowania wandalizmu lub innych podejrzanych działań związanych ze zbiornikiem, należy niezwłocznie kontaktować się z lokalną Strażą Gminną bądź Policją.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rekordowy wynik Trashmageddonu w Policach: ponad 13 ton odpadów wydobytych z lasu

Piąta edycja Trashmageddonu przyniosła rekordowe wyniki w sprzątaniu terenów leśnych w okolicy byłej fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wywrotka zgromadziła ponad 65 uczestników z całej Polski, a także z zagranicy. W wydarzeniu wzięli udział lokalni działacze, w tym Zastępca Burmistrza Polic Grzegorz Ufniarz, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Police Artur Echaust oraz Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. ochrony środowiska i Radny Stargardu Mieczysław Skawiński.

Opublikowane

w dniu

Zawody polegały na zebraniu jak największej ilości śmieci w ciągu trzech godzin. Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem wydobycia odpadów, w tym starych opon, które niekiedy wymagało użycia kotwicy w kanałach technicznych. Ogólna liczba zebranych śmieci osiągnęła 13235 kg, bijąc tym samym poprzedni rekord Trashmageddonu.

Radosław Pasternak, mieszkaniec Szczecina, zdobył tytuł zwycięzcy w męskiej kategorii, przynosząc na metę imponującą ilość 1180,70 kg odpadów i ustanawiając nowy rekord zawodów. Wśród kobiet najlepszą wynikiem mogła pochwalić się Maria Wolska-Rajchel z Polic, która zebrała 320 kg odpadów.

Trashmageddon to oryginalny projekt Stowarzyszenia Wywrotka, który od 2020 roku zyskuje coraz większą popularność. Zawody łączą elementy biegów, konkurencji siłowych i wytrzymałościowych ze sprzątaniem lasów. Inicjatywa ta została doceniona nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 oraz finale konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” w ramach Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Wywrotka

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie