Gmina Dobra

Dobra: Zasady edukacji przedszkolnej i szkolnej dzieci ukraińskich

Zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji i Nauki przedstawiamy zasady edukacji dzieci i młodzieży – obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę w związku z konfliktem zbrojnym.

Opublikowane

w dniu

Dzieci i uczniowie, będący obywatelami Ukrainy, przybyłe po 24 lutego 2022 r., którzy uczą się w szkole lub przedszkolu działającym w systemie państwa ukraińskiego w formule kształcenia na odległość (nauka zdalna), nie podlegają obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkowi szkolnemu albo obowiązkowi nauki w rozumieniu prawa polskiego. Rodzic lub inna osoba sprawująca opiekę na dzieckiem lub uczniem składa w tym przedmiocie oświadczenie do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka lub ucznia >> pobierz

Szkoły w Ukrainie pracują w trybie zdalnym, a na stronie internetowej Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy oraz Instytutu Modernizacji Treści Edukacyjnych dostępne są cyfrowe wersje (pliki PDF) podręczników do wszystkich klas (1-9) oraz inne materiały dydaktyczne, w tym słowniki (również ukraińsko-polski). Linki:

https:/lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/

https:/imzo.gov.ua/pidruchniki/elektronni-versiyi-pidruchnikiv/

https:/lib.imzo.gov.ua/dvomovn-slovniki/ukransko-polskiy-ta-polsko-ukranskiy-slovnik-dlya-zakladv-zagalno-seredno-osvti-z-navchannyam-polskoyu-movoyu–bobkova-os-bogomolova-n-gsem-ov-gritsenko-lg-nedashkvska-av-pankratova–prokopishin-lv-remekh-to-slpchuk-yu-/

Ambasada Ukrainy w Warszawie udostępnia rodzicom i dzieciom z Ukrainy następujące linki do informacji Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy w sprawie edukacji:

Strona ukraińska zachęca także obywateli ukraińskich do korzystania z oferty Międzynarodowej Szkoły Ukraińskiej: https:/uis.org.ua.

Reklama

Gmina Dobra

Laureaci Konkursu Fotograficznego „ZABYTKI GMINY DOBRA W OBIEKTYWIE”

W ramach realizacji Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2024-2027, Gmina Dobra zorganizowała Konkurs Fotograficzny „ZABYTKI GMINY DOBRA W OBIEKTYWIE”. Celem konkursu było promowanie i dokumentowanie zabytków w lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Dnia 6 listopada 2024 r. Komisja Konkursowa, powołana Zarządzeniem Wójta Gminy Dobra Nr 193/2024 z dnia 28 października 2024r., dokonała oceny 22 anonimowych prac konkursowych. Prace były oceniane pod kątem wartości artystycznych, estetyki, oryginalności oraz pomysłowości, a fotografowane obiekty musiały odzwierciedlać bogactwo i różnorodność zabytków na terenie gminy.

Laureatami Konkursu Fotograficznego zostali:

  1. Klara Chomiuk
  2. Luiza Supernak
  3. Janina Kapłon

Na ceremonii w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, Zastępca Wójta Gminy Dobra – Iwona Kłosowska – wręczyła nagrody laureatom oraz wyróżnienia. Wyróżnienia otrzymali Anna Rewers i Franciszek Chomiuk za szczególną kreatywność i wyjątkowe ujęcie tematu zabytków.

Magdalena Zagrodzka, Wójt Gminy Dobra, podziękowała wszystkim uczestnikom za wkład w promowanie lokalnego dziedzictwa i zaprosiła do udziału w przyszłych inicjatywach związanych z gminnymi zabytkami.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Podsumowanie Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy

Ogólnopolska Kampania Dzieciństwo bez Przemocy zakończyła się. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmowały ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwały od 8 października do 19 listopada 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Kampania organizowana była przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii była Rzeczniczka Praw Dziecka.

Na terenie całego kraju zostało przeprowadzonych 5078 inicjatyw edukacyjnych. W dniu 19 listopada – ostatnim dniu kampanii będącym jednocześnie Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci 2569 budynków zostało podświetlonych na czerwono jako wyraz symbolicznego sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci.

Gmina Dobra jako samorząd lokalny brała udział w tym ważnym wydarzeniu. We współpracy z psychologami z Fundacji Sawa oraz wsparciem ze strony pedagogów, psychologów szkolnych, kadry nauczycielskiej i Dyrekcji szkół przeprowadziliśmy wiele akcji edukacyjnych

W finałowym dniu Kampanii czyli 19 listopada, będącym jednocześnie Międzynarodowym Dniem Przeciwko Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych rozświetlone były na czerwono. Do akcji przyłączyła się również Gmina Dobra.

Całe sprawozdanie z udziału w kampanii tutaj.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Podsumowanie składania projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2025

W dniu 15 listopada br. o godz. 15:00, zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra na rok 2025, zakończył się nabór wniosków na rok 2025 Do budżetu obywatelskiego na rok 2025 wpłynęły 36 projekty, 21 z nich to wnioski inwestycyjne.

Opublikowane

w dniu

Złożone propozycje projektów inwestycyjnych miałyby zostać zrealizowane w sołectwach: Bezrzecze, Dobra, Dołuje, Grzepnica, Mierzyn, Rzędziny, Skarbimierzyce, Stolec, Wąwelnica i Wołczkowo.

Projekty nieinwestycyjne zgłoszono w sołectwach: Bezrzecze, Buk, Dobra, Dołuje, Grzepnica, Łęgi, Mierzyn, Rzędziny, Skarbimierzyce, Stolec, Wąwelnica i Wołczkowo.

Obecnie wszystkie projekty są na etapie weryfikacji formalnej, a następnie przejdą przez weryfikację merytoryczną.

Głosować na wybrane projekty będzie można od 10 do 24 stycznia 2025 r.

Więcej informacji dotyczących budżetu obywatelskiego Gminy Dobra znajduje się na stronie: www.dobraszczecinska.budzet-obywatelski.org

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie