Gmina Dobra

Dobra: Informacja o kolejnych krokach w załatwianiu formalności przez obywateli Ukrainy

W związku z licznymi zapytaniami w sprawie obywateli Ukrainy, których przyjęli do swoich domów  mieszkańcy Gminy Dobra, podajemy skróconą informację, jak należy postępować, aby załatwić konieczne formalności i ułatwić poruszanie się w codziennych sprawach.

Opublikowane

w dniu

Zasady reguluje ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583)

  1. Nadanie numeru PESEL

Obywatel Ukrainy którego pobyt jest legalny, na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy dla Ukrainy, może złożyć osobiście wniosek o nadanie numeru PESEL w dowolnym organie wykonawczym gminy na terytorium RP.

W imieniu osób nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek może złożyć:

  • jeden z rodziców;
  • opiekun;
  • kurator;
  • opiekun tymczasowy, o którym mowa w art. 25 specustawy dla Ukrainy;
  • osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem.

Osoba, która ukończyła 12 rok życia własnoręcznie podpisuje wniosek o nadanie numeru PESEL.

Do wniosku o nadanie numeru PESEL załącza się jedną fotografię, spełniającą wymogi fotografii dołączanej do wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Na terenie Gminy Dobra wniosek można złożyć w Urzędzie Gminy Dobra z siedzibą w Wołczkowie, przy ul. Lipowej 51 ( poniedziałki 8:30-16:30, wtorek-piątek 7:00 -15:00), tel. 91 311 38 03

Wzór wniosku o nadanie numeru PESEL>>pobierz

  1. Profil zaufany.

Identyfikator użytkownika profilu zaufanego jest tworzony automatycznie, razem z nadaniem nr PESEL i jest przekazywany osobie wnioskującej:

  • na adres poczty elektronicznej podany we wniosku o nadanie numeru PESEL lub
  • w postaci wydruku potwierdzenia utworzenia profilu zaufanego.

Jednorazowe hasło umożliwiające aktywację profilu zaufanego przez wnioskodawcę jest wysyłane na numer telefonu komórkowego podany we wniosku.

  1. Zezwolenie na pobyt czasowy i przedłużenie ważności wizy krajowej.

Obywatelowi Ukrainy, którego pobyt jest lub był uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy dla Ukrainy, udziela się, na jego wniosek, zezwolenia na pobyt czasowy. Zezwolenie na pobyt czasowy udziela się jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji. Pozwolenia na pobyt czasowy udziela wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy w dniu złożenia wniosku.

Z mocy prawa przedłużeniu do dnia 31 grudnia 2022 r. ulega okres pobytu na podstawie wizy krajowej i okres ważności wizy krajowej wydanej w stosunku do obywatela Ukrainy, którego ostatni dzień pobytu na terytorium RP przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r.

Jeżeli ostatni dzień okresu ważności:

  • kart pobytu,
  • polskich dokumentów tożsamości obywatela Ukrainy,
  • dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”

– wydanych obywatelom Ukrainy przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., ulega on przedłużeniu z mocy prawa o okres 18 miesięcy.

  1. Świadczenia przewidziane dla obywateli Ukrainy.

 

Uprawniony do pomocy jest obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów wydanym na podstawie art.2 ust.4 specustawy, deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i został wpisany do rejestru PESEL. Obywatelom Ukrainy spełniającym powyższe warunki przysługuje prawo do:

  • jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej Graniczna 24a   tel. 91 311 33 93

Wzór wniosku o jednorazowe świadczenie >>pobierz

  • świadczeń rodzinnych

tel. 91 311 38 10  Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej ul. Graniczna 24a

Obywatele Ukrainy zamieszkujący z dziećmi na terytorium Polski (realizacja poprzez platformę www.zus.pl, po zalogowaniu się profilem zaufanym) mogą ubiegać się o przyznanie pomocy:

  • świadczenia wychowawczego
  • świadczenia dobry start
  • rodzinnego kapitału opiekuńczego
  1. Środki pomocy przewidziane dla osób przyjmujących obywateli Ukrainy.

Każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1, może być przyznane na jego wniosek, świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 60 dni. Wysokość świadczenia wynosi 40 zł za osobę dziennie. Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku i jest wypłacane z dołu.

Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy.

Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu gminy.

Świadczenie nie przysługuje, jeżeli:

  • warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi,
  • osoba udzielająca schronienia pobiera opłaty od obywatela Ukrainy
  • we wniosku podano nieprawdę.

Wnioski należy składać w  Sekretariacie Urzędu Gminy Dobra przy ul. Szczecińskiej 16a w Dobrej ( poniedziałki 8:30-16:30, wtorek-piątek 7:00 -15:00).

Wniosek >> pobierz

  1. Opieka medyczna.

Obywatelom Ukrainy, których pobyt jest legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy dla Ukrainy, przysługuje prawo do otrzymania świadczeń́ opieki zdrowotnej na takich samych zasadach i w takim  samym zakresie jak obywatelom Polski objętych obowiązkowym lub dobrowolny ubezpieczeniom zdrowotnym.

Osoby niezaszczepione przeciwko Covid-19 mogą to uczynić w placówkach realizujących te szczepienia, na takich samych zasadach jak obywatele Polski.

Obywatelom Ukrainy nie przysługuje prawo do: leczenia uzdrowiskowego, rehabilitacji uzdrowiskowej, otrzymania produktów leczniczych wydawanych w ramach programów polityki zdrowotnej ministra właściwego do spraw zdrowia.

  1. Oświata
    1. Edukacja dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Od dnia 14 marca 2022 r. została uruchomiona nauka zdalna, Ukraińskie Ministerstwo Edukacji wraz z Google Ukraine stworzyło pewnego rodzaju „ogólnonarodowy plan lekcji”. Korzystać z niego będą mogły dzieci ewakuowane oraz z utrudnionym dostępem do nauki. Platformę do nauki zdalnej można znaleźć pod adresem mon.gov.ua.

Wg polskiego prawa, osoby do ukończenia 18 roku życia podlegają obowiązkowej edukacji szkolnej. Jeśli dziecko nie korzysta z nauki zdalnej, uruchomionej przez Ukraińskie Ministerstwo Edukacji, opiekun prawny dziecka, który jest obywatelem Ukrainy zgłasza dziecko do wybranej placówki szkolnej. Dyrektor szkoły kwalifikuje dziecko do odpowiedniej klasy, a w razie konieczności kieruje na dodatkowe zajęcia wyrównujące poziom znajomości języka polskiego.

  1. Zajęcia językowe dla osób dorosłych.

Osoby dorosłe mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki języka polskiego, które prowadzone są zarówno on-line, jak i stacjonarnie. Szczegółowe informacje i linki odsyłające do stron:

https:/hello.tutlo.com/help-for-ukraine

https:/infoludek.pl/ukraina/bezplatna-nauka-jezyka-polskiego-dla-osob-z-ukrainy/

https:/wseiz.pl/aktualnosci/wseiz-organizuje-darmowy-kurs-jezyka-polskiego-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

  1. Podjęcie pracy

Obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl.

Na stronie  https:/zielonalinia.gov.pl/ udostępnione są dodatkowo wszelkie informacje, związane z możliwością podjęcia pracy przez osoby z Ukrainy, dostępne również w języku ukraińskim.

Obywatele Ukrainy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Polski na takich samych zasadach jak obywatele polscy, pod warunkiem uzyskania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL.

Obywatel Ukrainy może zarejestrować się oraz zostać uznany jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. Najbliższy terytorialnie Powiatowy Urząd Pracy znajduje się w Policach, ul. T. Kościuszki 5, strona internetowa: https:/police.praca.gov.pl/.

Reklama

Gmina Dobra

Letnie warsztaty z Teatrem Broadway w Dobrej [ZDJĘCIA]

W piątek, 30 sierpnia zakończył się drugi tydzień warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Wakacje bez granic – polsko-niemieckie warsztaty artystyczne”, które poprowadziły artystki z Teatru Broadway.

Opublikowane

w dniu

W trakcie tygodniowych warsztatów w Klubie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, uczestnicy przygotowali 3 układy taneczno-wokalne oraz prace plastyczne, które na zakończenie zajęć zaprezentowali publiczności. Piękne występy, makijaże sceniczne i obrazy wykonane przez małych artystów docenione zostały gromkimi brawami. Podobnie jak podczas pierwszego tygodnia warsztatów w Pampow, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt zrealizowany został we współpracy z Gminą Blankensee. W ramach 2 tygodni zajęć, w bezpłatnych warsztatach wakacyjnych uczestniczyło 50 dzieci z terenu gmin partnerskich Dobra i Blankensee.

Na realizację warsztatów Gmina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska 2021-2027, cel szczegółowy 6.3. „Wzajemne zaufanie”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z całego tygodnia zajęć.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wybory sołtysów i Rad Sołeckich w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

Informujemy, że zebrania wyborcze – wybór sołtysa i rady sołeckiej w sołectwach gminy Dobra, odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:

  1. Sołectwo Grzepnica – 5 września 2024 r. godz. 18:00, Świetlica Środowiskowa w Grzepnicy,
  2. Sołectwo Mierzyn – 6 września 2024 r. godz. 18:00 w stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej 27 w Mierzynie,
  3. Sołectwo Dobra – 9 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Granicznej 31 w Dobrej,
  4. Sołectwo Stolec – 11 września 2024 r. godz. 18:00 Klub w  Stolcu,
  5. Sołectwo Bezrzecze – 12 września 2024 r. godz. 18:00 w sali gimnastycznej publicznej Szkoły Podstawowej  przy ul. Górnej 3 w Bezrzeczu.
  6. Sołectwo Dołuje – 13 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Żubrzej 7 w  Dołujach,
  7. Sołectwo Rzędziny – 16 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Rzędzinach,
  8. Sołectwo Wołczkowo – 17 września 2024 r. godz. 18:00,  Klub przy ul. Lipowej 11a w Wołczkowie,
  9. Sołectwo Łęgi – 19  września 2024 r. godz. 18:00  Świetlica Środowiskowa w Łęgach,
  10. Sołectwo Wąwelnica – 18 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Wąwelnicy,
  11. Sołectwo Buk – 23 września 2024 r. godz. 18:00,  Świetlica Środowiskowa w Buku,
  12. Sołectwo Skarbimierzyce – 24 września 2024 r. godz. 18:00  Klub w Skarbimierzycach.

W przypadku stwierdzenia braku kworum, wyznacza się dodatkowy termin zebrania, w tym samym dniu o godz. 18:30.

W porządku obrad przewidziano:

1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie kworum.
3. Przyjęcie porządku zebrania.
4. Wybór przewodniczącego zebrania.
5. Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za okres kadencji.
6. Powołanie Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej.
7. Zgłaszanie kandydatów na Sołtysa.
8. Przeprowadzenie głosowania tajnego na Sołtysa.
9. Ustalenie ilości członków Rady Sołeckiej i zgłaszanie kandydatów na członków Rady Sołeckiej.
10. Przeprowadzenie głosowania tajnego na członków Rady Sołeckiej.
11. Ogłoszenie wyników wyborów.
12. Wolne wnioski.

Proszę uprawnionych do głosowania mieszkańców Sołectw o zabranie ze sobą dowodów osobistych!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego w Dobrej

Opublikowane

w dniu

W Publicznej Szkoły Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Dobrej odbyła się uroczystość, która była kulminacyjnym momentem profesjonalnego rozwoju dla grupy nauczycieli z terenu Gminy Dobra. W dniu 20 sierpnia 2024 roku, czterech pedagogów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie oraz trzech z Zespołu Przedszkoli w Mierzynie zdało egzamin na stopień nauczyciela mianowanego.

Sukcesy te zostały podkreślone dwa dni później, kiedy to podobny egzamin zaliczyło trzech nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu, jeden z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach oraz trzej z placówki w Dobrej.

Magdalena Zagrodzka, Wójt Gminy Dobra, miała zaszczyt wręczyć akty nadania awansu zawodowego podczas uroczystości. Ceremonia była wyrazem uznania dla ciężkiej pracy i zaangażowania nauczycieli w proces edukacyjny oraz ich osobisty rozwój zawodowy.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie