Region

Żołnierze Wyklęci: Fakty i mity

Już jutro (03.03.) Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, zaprasza do Przystanku Historia (Brama Portowa 1, Posejdon, p.1.) na godz. 17:30 na dyskusję poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Spotkanie nawiązuje do obchodzonego 1 marca br. Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Opublikowane

w dniu

W dyskusji wezmą udział dr Maciej Korkuć, dr hab. Piotr Niwiński, prof. UG, dr Paweł Skubisz.

Więcej o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Region

Zaproszenie na Noworoczny Rajd Rowerowy nad Jezioro Świdwie

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza miłośników turystyki rowerowej ze Szczecina, Gminy Dobra, Gminy Police oraz innych części Pomorza Zachodniego na coroczny Noworoczny Rajd Rowerowy nad jezioro Świdwie. Trasa tradycyjnie będzie poprowadzona po malowniczych szlakach Puszczy Wkrzańskiej.

Opublikowane

w dniu

W dniu 1 stycznia 2025 roku, o godzinie 12.00, uczestnicy rajdu spotkają się na parkingu przy Kąpielisku Głębokie. Rajd, który w poprzednich latach przyciągał ponad 100 uczestników, ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich miłośników turystyki rowerowej, którzy wspólnie na rowerach chcą przywitać Nowy Rok.

Cieszymy się ogromnie, że udział w wydarzeniu zapowiedziały kluby rowerowe ze Szczecina i Polic. Będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz planowania wspólnych wydarzeń rowerowych na 2025 rok. Brać rowerowa ciągle rośnie i coraz więcej osób wybiera aktywną formę turystki – powiedział Roman Iwaniuk, organizator wydarzenia i członek Rady Programowej Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas wydarzenia rowerzyści będą mieli okazję podziwiać piękno Puszczy Wkrzańskiej, pokonując około 34-kilometrową trasę. Rajd przebiega przez teren trzech gmin: Miasto Szczecin, Gmina Police oraz Gmina Dobra. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie ognisko organizowane przez wolontariuszy Fundacji Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus w Rezerwacie Świdwie. Będzie to okazja do składania sobie życzeń noworocznych, wymiany doświadczeń i planowania przyszłych wypraw rowerowych.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla organizatorów priorytetem, dlatego zadbali o odpowiednie materiały poprawiające bezpieczeństwo, dzięki wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Udział w rajdzie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Organizatorzy Zapraszają do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, aby wspólnie rozpocząć Nowy Rok w aktywny i zdrowy sposób.

Jedenaście lat temu wybraliśmy się w pięć osób, a poprzednie nasze rajdy noworoczne gromadziły już ponad 100 miłośników turystyki rowerowej. To pokazuje, że Polacy wybierają coraz częściej aktywne formy witania Nowego Roku – powiedział Paweł Malinowski, prezes honorowy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1111046130630066

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Startują przetargi na realizację obwodnicy Szczecina z tunelem pod Odrą

Zachodnia Obwodnica Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6 będzie miała blisko 50 km długości, w tym 5 km będzie stanowił tunel pod Odrą w rejonie Polic – najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Dzisiaj wysłaliśmy do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenia o przetargach. Jutro, po ich publikacji, na naszej platformie zakupowej pojawią się dokumenty postępowania przetargowego.

Opublikowane

w dniu

Plan realizacji inwestycji

Dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w tym roku zakończyliśmy opracowywanie projektów budowlanych. W związku z tym, wyłonieni w przetargu wykonawcy inwestycji będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych.

Dlatego tu zakończenie jest planowane w 2028 roku. Natomiast odcinek Police – Goleniów z tunelem pod Odrą, będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Zakładamy, że kierowcy z tego odcinka skorzystają w 2032 roku.

Należy jeszcze dodać, że od września trwa już przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji powstanie między innymi nowy węzeł drogowy Kołbaskowo, łączący ZOS z DK13 i autostradą A6.

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 została podzielona na trzy odcinki realizacyjne, z czego dwa dotyczyć będą Gminy Dobra.

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km)

Odcinek ten rozpocznie się na połączeniu z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Tu ZOS, poprzez nowy układ drogowy, włączy się do autostrady A6. Trasa przetnie następnie wiaduktem linię kolejową Berlin – Szczecin. Dalej droga będzie biegła w kierunku północnym, od wschodu omijając m. Będargowo. Za tą miejscowością będzie się znajdował węzeł drogowy Będargowo. Następnie S6 przetnie linię kolejową Szczecin – Stobno Szczecińskie (będzie tu estakada o długości 284 m – najdłuższy obiekt mostowy na całej ZOS). S6 między Dołujami i Skarbimierzycami przetnie obecną DK10. Węzeł drogowy Dołuje powstanie około 900 m na północ od DK10 i będzie łączył S6 z obwodnicą Mierzyna w ciągu DK10, która będzie budowana równolegle z ZOS przez GDDKiA i Miasto Szczecin. Wzdłuż S6 powstanie też łącznik do obecnego przebiegu DK10 między Skarbimierzycami i Dołujami. Dalej S6 będzie od zachodu omijać Wołczkowo (w pobliżu tej miejscowości będzie kończył się pierwszy odcinek realizacyjny ZOS).

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również obwód utrzymania drogi przy węźle Siadło Górne.

Dołuje – Police (11,9 km)

Odcinek ten rozpocznie się na zachód od m. Wołczkowo. Nowa trasa przetnie następnie drogę powiatową Wołczkowo – Dobra. Węzeł drogowy Dobra będzie zrealizowany w nowej lokalizacji. Połączy S6 od wschodu z obwodnicą Wołczkowa (przewidzianą do realizacji przez gminę Dobra), a od zachodu z ul. Dereszową i przez nią z istniejącą drogą powiatową. Dalej nowa S6 przejdzie między miejscowościami Sławoszewo i Bartoszewo. Na południe od tej pierwszej miejscowości będzie zlokalizowane Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Sławoszewo. Dalej nowa S6 skieruje się na wschód. Trasa będzie wchodziła w tereny leśne, gdzie przewidziano realizację aż czterech górnych przejść dla zwierząt. Droga ekspresowa S6 na południe od Tanowa przetnie drogę wojewódzką nr 115 (DW115), a następnie na wschód od tej miejscowości DW114. Na połączeniu z DW114 powstanie węzeł drogowy Tanowo. Potem droga ekspresowa będzie prowadziła na północ od m. Trzeszczyn. Tu też będzie się kończył drugi odcinek realizacyjny ZOS.

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.

Czytaj dalej

Region

Mikołajowy Przejazd Rowerowy przez Szczecin [WIDEO]

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zapraszam na kolejną edycję wyjątkowego wydarzenia – Mikołajowego Przejazdu Rowerowego przez Szczecin. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników jazdy na rowerze, zarówno ze Szczecina, jak i z całego regionu Pomorza Zachodniego, do wspólnego świętowania w duchu świątecznej radości i aktywności.

Opublikowane

w dniu

Gdzie i kiedy?

Rowerzyści spotykają się 6 grudnia o godzinie 19:00 na Placu Solidarności, skąd wyruszą w barwną, mikołajkową karawanę ulicami stolicy Pomorza Zachodniego.

Trasa Przejazdu

Gryfus Przygotował malowniczą trasę o długości około siedmiu kilometrów. Uczestnicy świątecznego przejazdu będą mijać świąteczne jarmarki i najbardziej charakterystyczne miejsca Szczecina, w tym Aleję Kwiatową, Plac Adamowicza, Plac Lotników oraz Aleję Wojska Polskiego. Zakończenie przejazdu nastąpi w miejscu startu, czyli ponownie na Placu Solidarności.

Bezpieczeństwo i atrakcje

Za bezpieczeństwo uczestników będą odpowiedzialni wolontariusze Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników do ubrania się w kolorowe stroje mikołajowe i udekorowania swoich rowerów w świątecznym duchu. Dodatkowo, Szczeciński Rower Miejski przygotował dla uczestników wydarzenia niespodziankę – 10 rozświetlonych iluminacjami rowerów Bike_S. Rowery będą dostępne od 18.30 na stacji BikeS przy placu Rodła.

Cel Przejazdu

„Przejazd rowerzystów to nie tylko świąteczna zabawa. To także ważny sygnał dla władz miasta i województwa o rosnącej społeczności rowerzystów i potrzebie dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Nasz przejazd to manifestacja pasji rowerowej i apel o lepsze warunki dla cyklistów w naszym regionie” podkreśla Michał Rachowski, organizator wydarzenia i członek Rady Programowej klubu.

Paweł Malinowski, Prezes Honorowy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, dodaje: „To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez Rowerowy Szczecin. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, a także starszych miłośników dwóch kółek. Tempo przejazdu będzie dostosowane do najmłodszych, a udział niepełnoletnich możliwy jest pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.”

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie