Gmina Dobra

Konkurs „Zabytek zadbany 2021”

W ubiegłym roku, niewykorzystywany od ponad 60 lat i sporadycznie odwiedzany nieczynny cmentarz ewangelicki z XIX w. w Dołujach przeszedł niesamowitą metamorfozę. Z zarośniętego i zapomnianego byłego miejsca pochówków tutejszych mieszkańców (sprzed II wojny światowej oraz z lat 40 i 50 XXw.) zmienił się w zachęcający do spacerów pomnik historii.

Opublikowane

w dniu

Miejsce pamięci z ponad 170 poddanymi pracom renowacyjnym nagrobkami, odnowionym murem z polnych kamieni i ścieżkami wyposażonymi w sprzyjające chwilom zadumy kamienne ławki zmieniło się w lokalizację, którą bez wątpienia warto odwiedzić. Lapidarium ma nietypowy charakter z uwagi na fakt, że wszystkie zachowane mogiły znajdują się w oryginalnych miejscach, co było podstawowym założeniem projektu jego utworzenia.

Cmentarz ewangelicki w Dołujach

Wszystkie elementy pozostawiono w miejscu ich odnalezienia. Szczegółowa inwentaryzacja cmentarza oraz analiza dokumentacji historycznej znajdującej się w archiwum Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie ujawniła czytelnego założenia kompozycyjnego. W związku z powyższym założono układ komunikacyjny zapewniający obejście całego terenu cmentarza oraz dojście do niemal wszystkich zachowanych grobów. Po usunięciu krzewów i porostów odnaleziono elementy architektury cmentarnej, a także kolejne stare mogiły. Odnalezione elementy zostały całkowicie odkopane, starannie oczyszczone z ziemi, mchu i porostów oraz resztek zaprawy wiążącej, a następnie skompletowane i scalone w pomniki.

Wszystkie pomniki, cokoły, stelle i obramowania mogił poddano starannej renowacji i konserwacji przez firmy wyspecjalizowane w konserwacji zabytków z kamienia naturalnego i sztucznego. Krzyże chrześcijańskie znajdujące się przy większości grobów współczesnych zostały oczyszczone i poddane renowacji odpowiedniej do materiału, z którego zostały wykonane. Usytuowane wzdłuż głównej alejki place (w narożniku zachodnim i północnym) stanowią ważną część lapidarium przeznaczoną na ekspozycję elementów architektury cmentarnej odnalezionych na terenie cmentarza bez możliwości określenia pierwotnej ich lokalizacji, a także odnalezionych poza granicami cmentarza. Po niezbędnej pielęgnacji drzew wykonano nasadzenia uzupełniające. Ze względu na brak danych na temat oryginalnej kompozycji i gatunków zieleni zastosowano gatunki występujące obecnie na cmentarzu.

Zaprojektowano zieleń średniowysoką z przewagą krzewów liściastych i zimozielonych. Zieleń niską, w parterze zaprojektowano w postaci tzw. powierzchni dywanowych. W ramach małej architektury na terenie lapidarium ustawiono granitowe ławki oraz dwie okrągłe granitowe ławy. Przed lapidarium, po lewej stronie bramy wschodniej ustawiono tablicę informacyjną z opisem historii cmentarza. Zgodnie z założeniami projektu utworzone lapidarium pozwoliło wyeksponować zrewaloryzowane zachowane na cmentarzu pomniki i mogiły, wyznaczyć układ komunikacyjny i uzupełnić i kompozycję zieleni.

Gmina Dobra przystąpiła do budowy lapidarium mając na uwadze dbałość o dziedzictwo kulturowe sołectwa Dołuje. Podczas prowadzonych prac były cmentarz odkrywał wiele nowych tajemnic. Wójt Gminy Dobra w styczniu 2021r. zgłosił Lapidarium w Dołujach do ogólnopolskiego konkursu „ZABYTEK ZADBANY 2021” w kategorii: Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Zgodnie z regulaminem konkursu ogłoszenie listy nominowanych nastąpi w terminie do 31 maja 2021r., a ogłoszenie wyników konkursu wraz z wręczeniem nagród laureatom i wyróżnionym nastąpi na uroczystej gali do dnia 30 listopada 2021r. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości publicznej na stronach internetowych: www.kultura.gov.pl i www.nid.pl

Reklama

Gmina Dobra

Letnie warsztaty z Teatrem Broadway w Dobrej [ZDJĘCIA]

W piątek, 30 sierpnia zakończył się drugi tydzień warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Wakacje bez granic – polsko-niemieckie warsztaty artystyczne”, które poprowadziły artystki z Teatru Broadway.

Opublikowane

w dniu

W trakcie tygodniowych warsztatów w Klubie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, uczestnicy przygotowali 3 układy taneczno-wokalne oraz prace plastyczne, które na zakończenie zajęć zaprezentowali publiczności. Piękne występy, makijaże sceniczne i obrazy wykonane przez małych artystów docenione zostały gromkimi brawami. Podobnie jak podczas pierwszego tygodnia warsztatów w Pampow, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt zrealizowany został we współpracy z Gminą Blankensee. W ramach 2 tygodni zajęć, w bezpłatnych warsztatach wakacyjnych uczestniczyło 50 dzieci z terenu gmin partnerskich Dobra i Blankensee.

Na realizację warsztatów Gmina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska 2021-2027, cel szczegółowy 6.3. „Wzajemne zaufanie”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z całego tygodnia zajęć.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wybory sołtysów i Rad Sołeckich w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

Informujemy, że zebrania wyborcze – wybór sołtysa i rady sołeckiej w sołectwach gminy Dobra, odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:

  1. Sołectwo Grzepnica – 5 września 2024 r. godz. 18:00, Świetlica Środowiskowa w Grzepnicy,
  2. Sołectwo Mierzyn – 6 września 2024 r. godz. 18:00 w stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej 27 w Mierzynie,
  3. Sołectwo Dobra – 9 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Granicznej 31 w Dobrej,
  4. Sołectwo Stolec – 11 września 2024 r. godz. 18:00 Klub w  Stolcu,
  5. Sołectwo Bezrzecze – 12 września 2024 r. godz. 18:00 w sali gimnastycznej publicznej Szkoły Podstawowej  przy ul. Górnej 3 w Bezrzeczu.
  6. Sołectwo Dołuje – 13 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Żubrzej 7 w  Dołujach,
  7. Sołectwo Rzędziny – 16 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Rzędzinach,
  8. Sołectwo Wołczkowo – 17 września 2024 r. godz. 18:00,  Klub przy ul. Lipowej 11a w Wołczkowie,
  9. Sołectwo Łęgi – 19  września 2024 r. godz. 18:00  Świetlica Środowiskowa w Łęgach,
  10. Sołectwo Wąwelnica – 18 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Wąwelnicy,
  11. Sołectwo Buk – 23 września 2024 r. godz. 18:00,  Świetlica Środowiskowa w Buku,
  12. Sołectwo Skarbimierzyce – 24 września 2024 r. godz. 18:00  Klub w Skarbimierzycach.

W przypadku stwierdzenia braku kworum, wyznacza się dodatkowy termin zebrania, w tym samym dniu o godz. 18:30.

W porządku obrad przewidziano:

1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie kworum.
3. Przyjęcie porządku zebrania.
4. Wybór przewodniczącego zebrania.
5. Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za okres kadencji.
6. Powołanie Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej.
7. Zgłaszanie kandydatów na Sołtysa.
8. Przeprowadzenie głosowania tajnego na Sołtysa.
9. Ustalenie ilości członków Rady Sołeckiej i zgłaszanie kandydatów na członków Rady Sołeckiej.
10. Przeprowadzenie głosowania tajnego na członków Rady Sołeckiej.
11. Ogłoszenie wyników wyborów.
12. Wolne wnioski.

Proszę uprawnionych do głosowania mieszkańców Sołectw o zabranie ze sobą dowodów osobistych!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego w Dobrej

Opublikowane

w dniu

W Publicznej Szkoły Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Dobrej odbyła się uroczystość, która była kulminacyjnym momentem profesjonalnego rozwoju dla grupy nauczycieli z terenu Gminy Dobra. W dniu 20 sierpnia 2024 roku, czterech pedagogów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie oraz trzech z Zespołu Przedszkoli w Mierzynie zdało egzamin na stopień nauczyciela mianowanego.

Sukcesy te zostały podkreślone dwa dni później, kiedy to podobny egzamin zaliczyło trzech nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu, jeden z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach oraz trzej z placówki w Dobrej.

Magdalena Zagrodzka, Wójt Gminy Dobra, miała zaszczyt wręczyć akty nadania awansu zawodowego podczas uroczystości. Ceremonia była wyrazem uznania dla ciężkiej pracy i zaangażowania nauczycieli w proces edukacyjny oraz ich osobisty rozwój zawodowy.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie