Gmina Dobra

Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie Covid 19, podsumowania mijającego roku i przygotowania do okresu zimowego

Opublikowane

w dniu

Już kolejny raz w tym roku, w związku z trwającą epidemią koronawirusa – Covid 19 w dniu 10 listopada 2020r. odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzi Kryzysowego. Tym razem spotkanie sztabu kryzysowego przeprowadzone zostało w sposób zdalny – online, poprzez komunikator internetowy. Oprócz spraw związanych z trwającą epidemią zostało omówione przygotowanie służb gminnych do zbliżającego się sezonu zimowego.

Na wstępie posiedzenia przedstawiono dane z bieżącego raportu dziennego jaki jest przekazywany przez policki Sanepid. Według nich sytuacja w Gminie Dobra jest trudna, ponieważ aktywnie covidowo (+) jest 153 osób, a przebywających w kwarantannie 181 osób (stan na 9.11 br.) i liczba ta stopniowo wzrasta. Natomiast za pozytywną informację można uznać, że tzw. ozdrowieńców mamy 113 osób. Z całego powiatu z liczby 394 osób aktywnych covidowo (+) hospitalizowanych jest 37 osób, a pozostałe osoby zakażenie przechodzi w sposób łagodniejszy. 

Podsumowując mijający rok oceniono, że prawie wszystkie działania zespołu kryzysowego nakierowane były na walkę z epidemią na terenie gminy. W tym zakresie prowadzono wiele działań doraźnych, w tym m.in. :

– realizowano zakupy z uruchomionej rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe i doposażano magazyn w środki ochrony osobistej ( maseczki chirurgiczne, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące, przyłbice, termometry i inne), które następnie były rozdysponowywane dla potrzebujących. Dostarczono do POZ-ów w Mierzynie, Dobrej, Bezrzeczu, Dołujach, Domu Seniora w Rzędzinach, oddziałów Poczty Polskiej środki ochrony osobistej (rękawice, maseczki, środki dezynfekcyjne);

  • prowadzono dezynfekcję miejsc publicznych: wiat przystankowych, bram, dojść;
  • prowadzono dystrybucję środków dezynfekcyjnych do szkół publicznych z zasobów magazynu wojewódzkiego;
  • prowadzono reżim sanitarno-epidemiczny w Urzędzie Gminy Dobra wynikający z obostrzeń w kontaktach społecznych;
  • prowadzono kwarantannę zbiorową zgodnie z poleceniem Wojewody Zachodniopomorskiego dla 30 osób wobec których nałożono decyzję o odbyciu kwarantanny;
  • prowadzono wywóz odpadów mieszanych z gospodarstw domowych, w których przebywają osoby z dodatnim testem na Covid-19.

Powyższe zadania były realizowane w oparciu o wytyczne i zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, Powiatowej Inspekcji Sanitarnej oraz wskazania Rady Ministrów ujęte w rozporządzeniach w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Dodatkowo przy wsparciu Euregronu Pomerania z funduszu małych projektów Interreg Gmina Dobra realizowała projektu pod nazwą: „Przygotowanie centrum zarządzania kryzysowego Gminy Dobra do udzielania pomocy podczas epidemii Covid-19 oraz niwelowanie negatywnych skutków oddziaływania pandemii na społeczeństwo w wymiarze transgranicznym”. 

Kolejnym tematem posiedzenia było przygotowania do sezony zimowego. Mając na uwadze zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom gminy, omówiono wiele aspektów przygotowań gminnych służb oraz planowanych działań minimalizujących niebezpieczeństwa okresu zimowego. Pośród omawianych tematów między innymi akcentowane były sprawy związane z potrzebą:

  • zapewnienia przejezdności dróg lokalnych, zgodnie ze standardami ich zimowego utrzymania;
  • zapewnienia drożności ulicznych kratek ściekowych, odprowadzających wodę do kanalizacji deszczowej;
  • monitorowania stanu oświetlenia ulic w miejscowościach, głównie odcinków newralgicznych jak skrzyżowania, ronda, przejścia dla pieszych;
  • udzielania pomocy osobom bezdomnym, ludziom starszym i chorym, a także stałym propagowaniu wśród potrzebujących całodobowego numeru bezpłatnej infolinii 800 170 010 obsługiwanej przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego;
  • egzekwowania od właścicieli, administratorów i zarządców obiektów budowlanych obowiązku bieżącego zimowego ich utrzymania, a głównie odśnieżania dachów nad budowlami wielkopowierzchniowymi;
  • zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych (18-31 stycznia 2021r.);
  • kontrolowania dostępności dróg pożarowych przez egzekwowanie zakazu parkowania na tych drogach.

Służby gminne już w miesiącach jesiennych poczyniły przygotowania do okresu zimowego. Na chwilę obecną Ośrodek Pomocy Społecznej objął swoją opieką przebywających na terenie gminy Dobra sześciu bezdomnych. Służby gminne w przypadku opadów śniegu będą sprawdzały przejezdność dróg i drożność kratek ściekowych. Straż Gminna również będzie: kontrolować usuwanie śniegu i lodu z chodników, parkingów i obiektów, monitorować zbiorniki wodne w celu zapobiegania wchodzenia na lód, kontrolować sprzedaż i korzystanie ze środków pirotechnicznych. W zakresie zimowego utrzymania dróg Gmina Dobra podpisała umowę z firmą, która będzie odpowiedzialna za posypywanie i odśnieżanie dróg gminnych zgodnie z określoną specyfikacją od 1.11.2020r. 

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego przypomina, że bezpośrednim systemem do ostrzegania i informowania mieszkańców regionu o występujących zagrożeniach jest Regionalnego Systemu Ostrzegania na którym odnajdą państwo komunikaty, natomiast dla naszych mieszkańców aktywowany jest aplikacja Blisko – bezpłatny system informacji mobilnej dla mieszkańców . Link do tej aplikacji znajdziecie państwo na naszej stronie gminnej www.dobraszczecinska.pl

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego

Reklama

Gmina Dobra

Letnie warsztaty z Teatrem Broadway w Dobrej [ZDJĘCIA]

W piątek, 30 sierpnia zakończył się drugi tydzień warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Wakacje bez granic – polsko-niemieckie warsztaty artystyczne”, które poprowadziły artystki z Teatru Broadway.

Opublikowane

w dniu

W trakcie tygodniowych warsztatów w Klubie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, uczestnicy przygotowali 3 układy taneczno-wokalne oraz prace plastyczne, które na zakończenie zajęć zaprezentowali publiczności. Piękne występy, makijaże sceniczne i obrazy wykonane przez małych artystów docenione zostały gromkimi brawami. Podobnie jak podczas pierwszego tygodnia warsztatów w Pampow, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Projekt zrealizowany został we współpracy z Gminą Blankensee. W ramach 2 tygodni zajęć, w bezpłatnych warsztatach wakacyjnych uczestniczyło 50 dzieci z terenu gmin partnerskich Dobra i Blankensee.

Na realizację warsztatów Gmina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska 2021-2027, cel szczegółowy 6.3. „Wzajemne zaufanie”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z całego tygodnia zajęć.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wybory sołtysów i Rad Sołeckich w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

Informujemy, że zebrania wyborcze – wybór sołtysa i rady sołeckiej w sołectwach gminy Dobra, odbędą się zgodnie z poniższym harmonogramem:

  1. Sołectwo Grzepnica – 5 września 2024 r. godz. 18:00, Świetlica Środowiskowa w Grzepnicy,
  2. Sołectwo Mierzyn – 6 września 2024 r. godz. 18:00 w stołówce Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej 27 w Mierzynie,
  3. Sołectwo Dobra – 9 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Granicznej 31 w Dobrej,
  4. Sołectwo Stolec – 11 września 2024 r. godz. 18:00 Klub w  Stolcu,
  5. Sołectwo Bezrzecze – 12 września 2024 r. godz. 18:00 w sali gimnastycznej publicznej Szkoły Podstawowej  przy ul. Górnej 3 w Bezrzeczu.
  6. Sołectwo Dołuje – 13 września 2024 r. godz. 18:00, Klub przy ul. Żubrzej 7 w  Dołujach,
  7. Sołectwo Rzędziny – 16 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Rzędzinach,
  8. Sołectwo Wołczkowo – 17 września 2024 r. godz. 18:00,  Klub przy ul. Lipowej 11a w Wołczkowie,
  9. Sołectwo Łęgi – 19  września 2024 r. godz. 18:00  Świetlica Środowiskowa w Łęgach,
  10. Sołectwo Wąwelnica – 18 września 2024 r. godz. 18:00, Klub w Wąwelnicy,
  11. Sołectwo Buk – 23 września 2024 r. godz. 18:00,  Świetlica Środowiskowa w Buku,
  12. Sołectwo Skarbimierzyce – 24 września 2024 r. godz. 18:00  Klub w Skarbimierzycach.

W przypadku stwierdzenia braku kworum, wyznacza się dodatkowy termin zebrania, w tym samym dniu o godz. 18:30.

W porządku obrad przewidziano:

1. Otwarcie obrad.
2. Stwierdzenie kworum.
3. Przyjęcie porządku zebrania.
4. Wybór przewodniczącego zebrania.
5. Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za okres kadencji.
6. Powołanie Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej.
7. Zgłaszanie kandydatów na Sołtysa.
8. Przeprowadzenie głosowania tajnego na Sołtysa.
9. Ustalenie ilości członków Rady Sołeckiej i zgłaszanie kandydatów na członków Rady Sołeckiej.
10. Przeprowadzenie głosowania tajnego na członków Rady Sołeckiej.
11. Ogłoszenie wyników wyborów.
12. Wolne wnioski.

Proszę uprawnionych do głosowania mieszkańców Sołectw o zabranie ze sobą dowodów osobistych!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia nauczyciela mianowanego w Dobrej

Opublikowane

w dniu

W Publicznej Szkoły Podstawowej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Dobrej odbyła się uroczystość, która była kulminacyjnym momentem profesjonalnego rozwoju dla grupy nauczycieli z terenu Gminy Dobra. W dniu 20 sierpnia 2024 roku, czterech pedagogów z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie oraz trzech z Zespołu Przedszkoli w Mierzynie zdało egzamin na stopień nauczyciela mianowanego.

Sukcesy te zostały podkreślone dwa dni później, kiedy to podobny egzamin zaliczyło trzech nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu, jeden z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach oraz trzej z placówki w Dobrej.

Magdalena Zagrodzka, Wójt Gminy Dobra, miała zaszczyt wręczyć akty nadania awansu zawodowego podczas uroczystości. Ceremonia była wyrazem uznania dla ciężkiej pracy i zaangażowania nauczycieli w proces edukacyjny oraz ich osobisty rozwój zawodowy.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie