Gmina Police

Dwie szkoły do likwidacji

Dwie szkoły podstawowe, decyzją radnych miejskich w Policach zostaną zlikwidowane w Gminie. Są to Szkoła Podstawowa nr 2 im Bolesława Kaczyńskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Przedszkolnymi w Policach oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi i Przedszkolnymi w Trzebieży Szkoła Filialna w Niekłończycy. Budynek szkoły w Niekłończycy prawdopodobnie zostanie przekazana Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Ludowemu.

Opublikowane

w dniu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Policach funkcjonuje od 1956 roku. Obecnie zorganizowane są w niej oddziały od klasy I do klasy VI, w których naukę pobiera 75 uczniów. Uczniowie SP nr 2 po ukończeniu klasy VI, naukę w klasie VII i VIII kontynuują w SP nr 5.

Takie rozwiązanie będzie mogło trwać do roku szkolnego 2022/2023 – mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Policach Witold Stefański, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM w Policach. Po tej dacie prawo oświatowe nie przewiduje możliwości przenoszenia uczniów po klasie VI do innej placówki, a więc uczniowie z SP nr 2 nie będą mogli przechodzić do SP nr 5.

Konsekwencją tego będzie konieczność zapewnienia edukacji dla uczniów klas VII i VIII w budynku SP nr 2, co z uwagi na wielkość obiektu szkolnego, pogorszyłoby warunki funkcjonowania działających w nim klas I-VI i wymusiłoby powrót do zajęć w szkole w systemie dwuzmianowym.
Przyjęcie uchwały przez Radę Miejską w Policach o likwidacji SP nr 2 umożliwi przekazanie jej budynków do dyspozycji SP nr 5 w Policach, co z kolei umożliwi funkcjonowanie w nim, tak jak dotychczas klas I-VI, a uczniowie klas wyższych tak samo jak do tej pory mogliby realizować kształcenie w SP nr 5.

Szkołą Podstawowa w Niekłończycy powstała w 1947 roku. W trakcie wielu lat swojego funkcjonowania zmieniała się jej struktura i nazwa. Obecnie funkcjonuje jako filia Szkoły Podstawowej w Trzebieży ze strukturą klas I-VI.

W Niekłończycy sytuacja jest szczególna – mówił podczas sesji Witold Stefański. – W roku ubiegłym były tam już tylko dwie klasy, II i IV, a w nich 10 uczniów. Od 1 września w budynku szkoły w Niekłończycy nie ma już żadnej klasy, żadnego oddziału.

W budynku działa jeden oddział Przedszkola Publicznego w Trzebieży oraz wykorzystywany jest on na inicjatywy społeczne realizowane przez Radę Sołecką w Niekłończycy. Dzieci zamieszkałe w Niekłończycy, Uniemyślu i Dębostrowie, obowiązek szkolny realizują w szkole obwodowej w Trzebieży lub zgodnie z wolą rodziców pobierają naukę w innych placówkach na terenie Gminy Police.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że budynkiem zainteresowany jest Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy z siedzibą w Mierzynie. Pomieszczeniami szkoły zainteresowani są również lokalni społecznicy, którzy widzą tam możliwość działania Koła Gospodyń Wiejskich czy też Rady Sołeckiej.

Gmina Police

Zmiana organizacji ruchu na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej

W związku z pracami modernizacyjnymi, jakie będą miały miejsce na ulicach Nadbrzeżnej i Cisowej, władze powiatu polickiego informują o planowanych zmianach w organizacji ruchu od nadchodzącego piątku. Ruch wahadłowy będzie wprowadzony na odcinku od ul. Asfaltowej do ul. Nadbrzeżnej pod numerem 14. Natomiast na odcinku począwszy od ul. Nadbrzeżnej 14 aż do końca zakresu inwestycji zostanie ustanowiony ruch dwukierunkowy.

Opublikowane

w dniu

Aby zapewnić sprawną i bezpieczną przebudowę, prosimy mieszkańców oraz osoby przejeżdżające przez ten fragment miasta o zwiększoną uwagę i stosowanie się do nowo wprowadzonej organizacji ruchu oraz tymczasowego oznakowania. Apelujemy o dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz bieżących ograniczeń. Celem tych zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom budowlanym, jak i użytkownikom drogi.

Służby odpowiedzialne za nadzór drogowy będą monitorować sytuację w celu zapewnienia płynności ruchu oraz szybkiej reakcji na ewentualne utrudnienia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w zmodernizowanej sali MOK

Narodowe Święto Niepodległości w Policach obchodzone będzie w tym roku w szczególnie uroczystych okolicznościach. Jednym z punktów programu będą tradycyjne koncerty pieśni patriotycznych w nowo zmodernizowanej sali Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Siedleckiej. Uroczystości inauguracyjne rozpoczną się już w niedzielę, 10 listopada o godzinie 17:00, śpiewnikiem rodzinnym, który zaoferuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym możliwość aktywnego uczestnictwa w śpiewaniu.

Opublikowane

w dniu

Następnego dnia, tj. 11 listopada o godz. 17:00, miejsce odbędzie się XI edycja Śpiewnika Patriotycznego „Ułani, ułani”, zorganizowanego pod batutą znanej śpiewaczki operowej Ewy Filipowicz-Kosińskiej. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali również Maciej Skowronek, pianista, oraz studenci Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Interesujące jest, że wstęp na obydwa koncerty jest całkowicie bezpłatny, jednak niezbędne jest posiadanie wejściówki, które można odbierać w tymczasowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4. Wydarzenia te cieszą się zwykle dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, co może świadczyć o szybkim wyczerpywaniu się puli biletów, zwłaszcza że tym razem będą one pierwszymi koncertami w odnowionej sali.

Oprócz koncertów, w świętowanie niepodległości włączony zostaje również aspekt sportowy. W ramach obchodów 11 listopada zorganizowany zostanie IV Bieg Niepodległości „Dębowa Dycha”, który rozpocznie się o godz. 9:00, zaś wspólne odśpiewanie hymnu narodowego zaplanowano na godz. 11:00.

Organizatorzy zapraszają do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach, jako okazję do celebracji wolności i jedności narodowej w duchu wspólnoty.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach

W dniu Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Policach odbyła się gminna uroczystość z udziałem lokalnych władz. Burmistrz Krystian Kowalewski wraz z zastępcą Magdaleną Sosnowską wręczyli nagrody dyrektorom szkół, nauczycielom oraz pedagogom za ich dotychczasowy wkład w rozwój lokalnego systemu edukacji.

Opublikowane

w dniu

Podczas uroczystości panujemy emocje wdzięczności i szacunku wobec przedstawicieli gminy za ich codzienną, pełną zaangażowania pracę. Burmistrz wyraził uznanie dla profesjonalizmu oraz poświęcenia wszystkich nagrodzonych, życząc im dalszej satysfakcji i wytrwałości w tej odpowiedzialnej działalności.

Wydarzenie było również okazją do uznania wybitnych osiągnięć indywidualnych nauczycieli i pedagogów. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in.: Renata Kasprzak, Izabela Rożyńska, Dorota Kałużna, czy Agnieszka Ławrukajtis, których praca została szczególnie doceniona.

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty, obchodzone corocznie dnia 14 października. Jest to wyraz uznania dla trudu włożonego w kształcenie i wychowywanie kolejnych pokoleń.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie