Gmina Police

Książki od sowy i ze starego kredensu

Dwie wyjątkowe bibliotek powstały w Drogoradzu i Niekłończycy w gminie Police. Pierwsza powstała w starym kredensie, druga w rzeźbie sowy umieszczonej blisko przystanku komunikacji miejskiej. Będzie jeszcze trzecia przy drugim przystanku w Niekłończycy.

Opublikowane

w dniu

W obu bibliotekach wiejskich, znalazły się powieści, przewodniki, książki tak dla dzieci jak i dorosłych. Pierwsze książki jakie trafiły do obu bibliotek pochodziły z prywatnych księgozbiorów obu Pań. Zresztą każdy może tu przynieść swoje książki, które już mu nie są potrzebne w domu. Może też zabrać inną, która akurat mu się spodobała. Regulamin wiejskich bibliotek jest prosty. Są to miejsca dla mieszkańców, ale też dla kogoś, kto będzie przejeżdżał i się książkami zainteresuje. Akurat może znajdzie coś dla siebie.

W nietypowej bibliotece znalazły się też stare książki ze szkoły, w której pracuje Elżbiet Stawińska, pomysłodawczyni powstania biblioteki Drogoradzu. Tam już nie były używane, bo za stare, zbyt zniszczone. Tutaj może książkami zainteresuje się ktoś, kto dawno ich nie widział, a kogo może przyciągnąć tytuł.

Skąd pomysł na nietypowe biblioteki? Jak mówi Pani Elżbieta, będąc z mężem na nartach w Harrachovie, tam zobaczyła starą, nieużywaną już budkę telefoniczną, w której były książki. Pomyślała wtedy, że to jest świetny pomysł i postanowiła podobną bibliotekę przenieść do Drogoradza, gdzie od około 20 lat mieszka. Jego realizacja trwałą dwa lata, bo najpierw trwały poszukiwania szafy odpowiadającej temu, by znalazły się w niej książki, później miejsca.

Podobnie było w pobliskiej Niekłończycy, sołtys tej wsi, Karina Mazurkiewicz, która ma ogromną liczbę pomysłów na zaktywizowania wsi, jak i niespożyte siły by te pomysły realizować, opowiada, że myślała o takiej wypożyczalni książek od jakiegoś czasu. Kiedy dowiedziała się o powstającej bibliotece w Drogoradzu od razu przeszłą do działań. Tu znowu był problem w czym te książki mógłby się znaleźć i gdzie powinna taka biblioteczka stać.

Od kilkunastu miesięcy w Niekłończycy trwa projekt ustawiania, zwierząt żyjących w Puszczy Wkrzańskiej. We wsi znajduje się już między innymi dzik, sowy, w tym jedna jako biblioteka oraz… skrzat i panna leśna. Wkrótce znajdzie się również wilk. Stąd pomysł, by kolejna rzeźba była miejscem gdzie książki będzie można wypożyczyć, bądź po prostu zabrać ze sobą. Można też przynieść swoje, niepotrzebne już książki, które zainteresują innych.

Książki zamieszkały u sowy, przy przystanku w kierunku Trzebieży – powiedziała nam Karina Mazurkiewicz, sołtys Niekłończycy. Codziennie zaglądam tam by zobaczyć jak mieszkańcy wsi traktują tę wypożyczalnię. Widzę duże zmiany, bowiem niektóre książki znikają, w zamian za to pojawiają się nowe. Widać, pomysł się sprawdził i cieszy sporym zainteresowaniem. Wiosną postawimy drugą, trochę większą, przy przystanku w kierunku Polic.

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie