Gmina Kołbaskowo

Remont drogi z Ustowa przez Kurów, Siadło Dolne do Siadła Górnego.

Przebudowę ok. 2,5 km drogi powiatowej między Ustowem a Siadłem Górnym planuje Starostwo Powiatowe w Policach. W sierpniu wystąpiliśmy o wsparcie na ten cel do Funduszu Dróg Samorządowych. Liczymy na akceptację ze strony wojewody – mówi Magdalena Sochanowska ze Starostwa Powiatowego w Policach.

Opublikowane

w dniu

Wniosek obejmuje remont nawierzchni na trzech odcinkach. – Pierwszy od końca Ustowa do Kurowa, drugi od Kurowa do Siadła Dolnego i trzeci, pomiędzy Siadłem Dolnym a Siadłem Górnym. To w sumie ok. 2,5 km drogi – mówi Magdalena Sochanowska.

Wartość kosztorysowa projektu to ok. 2 mln zł. Prace rozpoczęłyby się w przyszłym roku.

Myślę, że jest bardzo duża szansa, że pod koniec 2021 roku droga będzie gotowa – powiedziała Magdalena Sochanowska.

Po wykonaniu tych prac, do zrealizowania zostanie odcinek we wsi Ustowo.

Mamy plan, aby drogę w miejscowości Ustowo zrealizować w kolejnym najbliższym naborze. To dlatego, że wygasło pozwolenie na budowę. Prace też będą miały większy zakres, oprócz nowej nawierzchni trzeba będzie wykonać chodniki, krawężniki, wjazdy, zatoki – wymienia Magda Sochanowska.

Dziś droga Ustowo – Siadło jest bardzo zniszczona, kierowcy i mieszkańcy od lat domagają się remontu. Podobnie Urząd Gminy Kołbaskowo, który od dawna deklarował pomoc finansową. Są miejsca, gdzie łata leży na łacie, a dziury są wielkie i głębokie. Aby nie zniszczyć auta, trzeba jechać z prędkością dwu-trzykrotnie mniejszą niż dopuszczalna, a miejscami zwalniać niemal do zera.

Proces naprawy całego szlaku wiodącego z Ustowa, przez Kurów, Siadło Dolne, Siadło Górne do drogi krajowej nr 13 w Smętowicach rozpoczął się trzy lata temu. W 2017 roku przebudowano drogę od skrzyżowania z dk 13 za Siadło Górne (ok. 1,5 km), przy finansowym wsparciu Gminy Kołbaskowo. Pod koniec 2019 roku pojawiła się około półkilometrowa nakładka na najbardziej zniszczonym miejscu w rejonie Siadła Dolnego.

Trzeba dodać, że kompleksowa przebudowa całego odcinka drogi powiatowej z Ustowa przez Kurów, Siadło Dolne do Siadła Górnego to koszt mocno przekraczający kwotę 20 mln zł, jak szacował Andrzej Bednarek, starosta policki. Dodawał, że taka przebudowa nie będzie możliwa przez lata. Stąd pomysł na system nakładkowy, który nie jest idealny, ale tańszy i pozwoli kierowcom na korzystanie z równej nawierzchni dużo szybciej.

Gmina Kołbaskowo

Trwa modernizacja drogi w powiecie polickim: inwestycja na odcinku Kurów – Siadło Dolne

Gmina Kołbaskowo prowadzi intensywne prace związane z rozbudową drogi gminnej na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Początek prac datowany jest na czerwiec roku bieżącego i rozpoczął się od procesu wycinki drzew oraz krzewów. Aktualny etap prac skupia się na przekładaniu i realizacji instalacji podziemnych, które są prowadzone głównie od strony Siadła Dolnego oraz na środkowym odcinku trasy.

Opublikowane

w dniu

Przebudowa dotyczy 600-metrowego fragmentu drogi i obejmować będzie nie tylko samą nawierzchnię, ale również infrastrukturę towarzyszącą. Zostaną wybudowane chodniki, zjazdy do posesji oraz mury oporowe. Prace mają na celu także rozbudowę istniejącej kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, a ponadto przewidziana jest budowa kanału technologicznego. Modernizacji ulegną również sieci wodociągowa, gazowa, oświetleniowa oraz elektroenergetyczna.

Oddanie zmodernizowanej drogi do użytku planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku. Jako wykonawca zadania wybrano spółkę Musing Bud z siedzibą w Szczecinie, która przyjęła budżet inwestycji na poziomie 8 milionów złotych. Dodatkowo, Gmina Kołbaskowo uzyskała znaczące wsparcie finansowe w formie dofinansowania w kwocie 3,2 miliona złotych pochodzące z Funduszu Rozwoju Dróg.

Jest to ostatni etap większego projektu, który wcześniej objął budowę i modernizację 740 metrów drogi w Siadle Dolnym oraz nowej trasy w Kurowie, aż do skrzyżowania z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Finalizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy stanu całej prawie trzykilometrowej gminnej drogi biegnącej wzdłuż Odry z Siadła Dolnego do Kurowa i znacząco wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana – wszystko, co musisz wiedzieć przed festiwalem

W najbliższą sobotę rozpocznie się festiwal „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana”, który co roku przyciąga miłośników muzyki i poezji do malowniczego Moczył. Organizatorzy podają kilka kluczowych informacji dla odwiedzających.

Opublikowane

w dniu

Koncerty rozpoczną się o godzinie 17:00. Uwaga dla spóźnialskich: wszystkie bilety na aktualną edycję festiwalu zostały wyprzedane, co potwierdza niezmiennie rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem.

Podczas wejścia do strefy koncertowej uczestnicy będą musieli okazać ważny bilet oraz, w przypadku posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca, również karty KKM i dokument tożsamości. Kontrola biletów będzie wiązała się z otrzymaniem opaski umożliwiającej swobodne poruszanie się pomiędzy różnymi strefami festiwalu.

Oferta gastronomiczna zostanie zapewniona przez Sołectwo Moczyły i Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości, co obiecuje autentyczne doznania kulinarne.

Osoby przybywające samochodem mogą skorzystać z dwóch bezpłatnych parkingów polowych, gdzie porządku będą pilnować druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorzy apelują o przestrzeganie ich poleceń i nieparkowanie w miejscach zabronionych.

Rowerzyści z biletami dostaną wyznaczone miejsce do bezpiecznego zostawienia swoich jednośladów w strefie koncertowej.

Pogoda zapowiada się dobrze, lecz organizatorzy radzą zabranie ze sobą odzieży przeciwdeszczowej. Można również przynieść własne krzesełko turystyczne czy kocyk na relaks na trawie.

Aby zapewnić komfort odwiedzającym, przeprowadzone zostanie odkomarzanie terenu. Uczestnicy mogą dodatkowo zaopatrzyć się w środki odstraszające insekty.

Zaleca się pozostawienie w domu zwierząt, alkoholu oraz sprzętu foto/wideo do komercyjnych celów – ostatnie z nich jest zarezerwowane wyłącznie dla akredytowanych mediów.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wielkie wiosłowanie przez Międzyodrze – startuje letnia przygoda kajakowa!

Miłośnicy kajakarstwa oraz przygód na świeżym powietrzu mogą zacierać ręce! Już 24 sierpnia rusza letnia edycja spływów kajakowych poprzez malownicze Międzyodrze. Organizatorzy przygotowali serię czterech spływów, które będą odbywać się w różne pory roku, dając uczestnikom szansę na zdobycie wyjątkowych medali za każdy z nich.

Opublikowane

w dniu

To wyjątkowa okazja nie tylko do aktywnego wypoczynku, ale także do nauki i poznania cennych informacji o tym unikatowym ekosystemie. Przewodnikiem będzie ekspert, który bez wątpienia jest prawdziwą „kopalnią wiedzy” na temat lokalnej przyrody i historii.

Siadło Dolne to miejsce, gdzie uczestnicy będą stawiać swoje pierwsze wiosłowe. Organizacja wydarzenia zapewnia bezpłatny udział oraz wyposaża uczestników w dwuosobowe kajaki, które już czekają na śmiałków. Należy się jednak spieszyć – liczba wolnych miejsc jest ograniczona i pozostało tylko kilka kajaków. Zgłoszeń należy dokonywać w terminie do 22.08.2024 r. do godz. 12:00  poprzez stronę zarezerwuj.pl – zarezerwuj.pl

Inicjatywa jest wspierana dzięki środkom z Unii Europejskiej, a dokładnie z Funduszu Małych Projektów, co jest częścią Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027. Czy jest lepszy sposób na pożegnanie lata niż wiosłowanie pośród urokliwych krajobrazów Międzyodrza? Wsiądź do kajaka i dołącz do wodnej przygody!

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie