Gmina Dobra

Referendum w Dobrej przełożone

Komisarz Wyborczy w Szczecinie podjął decyzję o zawieszeniu referendum w gminie Dobra. Nowy termin nie został podany, ale prawdopodobnie referendum odbędzie się nie wcześniej niż jesienią. Wójt Gminy Dobra poparła decyzję komisarza.

Opublikowane

w dniu

Wcześniej Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny radzi, żeby przełożyć referendum dotyczące odwołania wójta gminy Dobra na inny termin. Taką informację otrzymał komitet referendalny „Dobra wybiera”. Czytamy w piśmie, że w związku z sytuacją epidemiologiczną, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowia publicznego, ZPWIS rekomenduje odroczenie terminu referendum.

– W imieniu Komitetu Referendalnego już przed tygodniem, na spotkaniu 12 marca, zwróciłem się do Komisarza Wyborczego i pisemnie w dniu 13 marca do Wojewody Zachodniopomorskiego o przesunięcie referendum na inny termin, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców gminy, zarówno tych, którzy mieliby pojawić się w lokalach wyborczych, jak i członków komisji. Wydarzenie to stałoby w jawnej sprzeczności z wszelkimi przepisami i zaleceniami dotyczącymi zachowania się w istniejącej w kraju sytuacji.

Kilka dni temu, mieszkańcy skupieni w grupie Mieszkańcy dla Gminy Dobra opublikowali apel w sprawie referendum:

Te słowa kierujemy do osób, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie… Czy Wam się w głowach poprzewracało?! Czy żyjecie w innym, wirtualnym świecie pełnym nienawiści? W momencie kiedy we Włoszech umierają kolejne setki mieszkańców, w Polsce lawinowo przybywa osób zakażonych koronawirusem, a premier ogłasza stan epidemii w całym kraju, dla was najważniejsze jest referendum o odwołanie wójta? Przecież to oczywiste, że referendum nie odbędzie się w planowanym terminie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie narażał mieszkańców naszej gminy. Zastanówcie się chociaż przez chwilę, czy to jest teraz najważniejsze. Nasze rodziny są zagrożone, nasze mamy i babcie, nasi ojcowie i dziadkowie mogą stracić życie, a wam w głowie tylko chęć odwołania wójta i obawa, że przez koronawirusa będzie za niska frekwencja? Szczytem hipokryzji jest apel przedstawiciela referendum Jacka Zienkiewicza, który z oburzeniem przyjmuje postawę wójt Teresy Dery, że nie zajęła się kwestią odwołania referendum. Przecież to nie wójt o tym decyduje, a komisarz wyborczy – o czym doskonale zdają sobie sprawę osoby stojące za referendum. Nie przeszkadza to im jednak po raz kolejny wylewać falę hejtu na gospodarza naszej gminy. Opamiętajcie się! Wójt Gminy Dobra ma teraz ważniejsze sprawy na głowie niż kwestia referendum. Trzeba natychmiast zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, pomóc osobom starszym i ulżyć przedsiębiorcom, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Kwestią referendum zajmuje się komisarz wyborczy i na pewno podejmie właściwą decyzję, która nie będzie narażać ludzi. Jeśli tak bardzo się nudzicie i nie macie nic innego do roboty, to zadbajcie o swoich bliskich. Przestańcie natomiast wylewać swoją nienawiść na Facebooku. Wspierajmy razem osoby, które są chore lub mają podejrzenie koronawirusa. Tych osób będzie coraz więcej. Nadszedł bardzo trudny czas dla wszystkich.

Na odpowiedź nie trzeba było czekać długo. Zwolennicy odwołania Wójt napisali na swojej stronie:
W obliczu rozszerzającej się w dużym tempie epidemii koronawirusa, powolne działania Komisarza są niezrozumiałe. Komitet Referendalny już tydzień temu wstrzymał kampanię referendalną, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i swoich wolontariuszy. Odpadają także bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

Strona zwolenników Pani wójt nie przerwała kampanii, co potwierdzają doniesienia i zdjęcia internautów.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, oczywiście referendum można przeprowadzić. Ale co z członkami komisji referendalnej, którzy przez cały dzień będą narażeni na zarażenie wirusem?Co z osobami starszymi, których musimy szczególnie chronić przed zakażeniem? W żadnym wypadku rodziny nie powinny pozwalać naszym seniorom na opuszczanie domów.

Nie wiemy jaki procent mieszkańców naszej gminy jest już na kwarantannie. Za tydzień będzie ich już zapewne dużo więcej. Będą pozbawieni swoich obywatelskich praw. Co z tymi osobami, które nie mogą złamać warunków kwarantanny? (Za złamanie warunków grozi grzywna – 5 tys. zł. w Polsce są już pierwsze wnioski do prokuratury o ukaranie osób, które złamały procedury).

Jak te wszystkie pytania mają się do sytuacji, gdy akcja #zostańwdomu jest wspierana także przez zwolenników referendum, członków Komitetu Referendalnego, radnych opozycyjnych.

Pozostaje także kwestia poinformowania mieszkańców o ewentualnym odroczeniu referendum. Tu także potrzebny jest czas. Nie może być sytuacji, że w niedzielę 29 marca niektórzy z nas spotkają się przed zamkniętymi drzwiami w miejscach wyznaczonych na lokale wyborcze.

No i sprawa frekwencji, która jest kluczowa w referendum. Ta forma plebiscytu mobilizuje zwolenników zmian. Jak można zmobilizować orędowników odwołania Pani wójt, skoro ich zdrowie i życie może być zagrożone. Są sprawy ważne ale są też te najważniejsze jak zdrowie i rodzina.

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Wspólnie na starcie — BIEGNĘ DLA GIENI i JANKA w Grzepnicy

W nadchodzącą sobotę, mieszkańcy gmina Dobra spotkają się na sportowo-charytatywnej imprezie „Biegnę dla Gieni i Janka”. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Ludowe Zespoły Sportowe Koło LZS Dobra, lokalną społeczność z Grzepnicy oraz Sołtysa, ma na celu wsparcie dwójki miejscowych wolontariuszy, których dom uległ niedawno zniszczeniu w wyniku pożaru.

Opublikowane

w dniu

Biuro zawodów rozpocznie swoją działalność o godzinie 13:00 przy gminnej świetlicy, zlokalizowanej przy boisku sportowym. Zapisy na bieg dla dzieci, który odbędzie się na dystansie 1500 metrów, oraz dla dorosłych, biegnących trasę 4000 metrów, będą przyjmowane w tym miejscu.

Wpisowe za udział w biegu to dobrowolne datki, które zasilą fundusz na rzecz odbudowy zniszczonego domu. Czas na wspólną zabawę w cieniu sportowej rywalizacji rozpocznie się o godzinie 14:00, a starter da sygnał do biegu o 15:00.

Dodatkowo, organizatorzy zaplanowali festyn z rozmaitymi atrakcjami dla dzieci, licytacjami oraz gastronomicznymi specjałami. O wieczną pamiątkę z tej wyjątkowej imprezy zadbają profesjonaliści z FotoInfo Biegowe, z Jarkiem Dulnym na czele.

Szerokie wsparcie zadeklarowały również lokalne przedsiębiorstwa i instytucje. Przykładowo, firma PanelDoor s.c. ufundowała nowe drzwi wejściowe wraz z montażem i usługi związane z instalacją okien. Osoby, które nie mają możliwości fizycznego uczestnictwa w wydarzeniu, mogą przekazać swoje datki finansowe poprzez zorganizowany apel o pomoc.

Całe przedsięwzięcie dowodzi, iż silna i zjednoczona społeczność potrafi stawić czoła nawet najtrudniejszym przeciwnościom losu, oferując solidarną pomoc potrzebującym.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Finałowa gala projektu „Kulturalne Pogranicze – II edycja”

Mieszkańcy Dobrej mają niepowtarzalną okazję, by wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu, kończącym drugą odsłonę projektu „Kulturalne Pogranicze”. Serdecznie zapraszamy na koncert, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00.

Opublikowane

w dniu

Wśród artystów zaproszonych do udziału w finale projektu znajdują się utalentowani muzycy, którzy z pewnością zachwycą obecnych swoimi interpretacjami. Na scenie zobaczymy pianistów – Marcina Pękali, Olhę Kozlan i Arkadiusza Świecha oraz sopranistkę – Natalię Jarosiewicz. W repertuarze znajdą się dzieła muzyki klasycznej, a także współczesnej, co gwarantuje różnorodność muzycznych przeżyć.

To wydarzenie to doskonała okazja, by celebrować bogactwo i różnorodność kultury w regionie. Organizatorzy zadali sobie trud, aby zapewnić, że gala finałowa będzie nie tylko świetnym doświadczeniem artystycznym, ale także momentem budującym poczucie wspólnoty wśród mieszkańców gminy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a udział w nim może wnieść wiele radości oraz stanowić inspirację dla miłośników sztuki muzycznej. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie