Gmina Kołbaskowo

Przystań w Siadle Dolnym wyróżniona

Opublikowane

w dniu

Przystań dla kajakarzy w oddalonym o 12 km od Szczecina Siadle Dolnym została wyróżniona w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego. W środę, 16 października 2019 r. wicemarszałek Tomasz Sobieraj wręczył statuetkę wójt Małgorzacie Schwarz za przemyślane zagospodarowanie lewego brzegu Odry. Komisja konkursowa doceniła m.in. ponadlokalne oddziaływanie inwestycji.

Inwestycja w Siadle Dolnym przekształciła dotychczas zaniedbane nabrzeże Odry w bardzo atrakcyjny turystycznie obszar i to nie tylko dla wielbicieli kajakowania po Międzyodrzu. Zyskali wszyscy, którzy cenią sobie klimat terenów nadwodnych i sielskiego otoczenia. Zmienione nabrzeże nie posiada barier architektonicznych, co zachęca do częstszego korzystania z wypoczynku nad Odrą.

Gminie Kołbaskowo udało się stworzyć bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce o oddziaływaniu ponadlokalnym. Całość zagospodarowana w sposób wyważony, nieingerujący zbyt mocno w otaczającą przyrodę, zachęca do rekreacji nad wodą, poznawania pięknych terenów Międzyodrza – podkreśla Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Prace przy budowie przystani w Siadle Dolnym zakończyły się w czerwcu 2018 r. Powstała nowa infrastruktura, głównie kajakowa z trzema pomostami z systemami trapowymi oraz elementami do bezpiecznego cumowania. Została umocniona linia brzegowa, postawiono barierki nad rzeką i przy skarpach. Przy okazji zmian nad wodą zagospodarowano okalający teren, na którym powstały: ciąg pieszo-rowerowy, toalety, oświetlenie, altany piknikowe, wiaty do przechowywania sprzętu turystycznego i tablice informacyjne. Całość uzupełniły: ławki, stoliki i stoły piknikowe, grille, a także miejsce do gry w szachy lub warcaby oraz stojaki na rowery.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 4,2 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (działanie 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych).

Warto nadmienić, że Odra Zachodnia, która właśnie w okolicach Siadła Dolnego stanowi jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania aktywnej turystyki kajakowej, rozciąga się od miejscowości Widuchowa do strugi Skośnica. Rzeka stanowi również śródlądową drogę wodną połączoną z Kanałem Hohensaaten-Friedrichsthal. Wraz z Odrą Wschodnią tworzy obszar tzw. Międzyodrza, na którym został utworzony Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmujący torfowiska i mokradła poprzecinane dodatkowo siecią kanałów i starorzeczy. Do często wybieranych przez turystów na kajakowe wyprawy tras należy np. 14-kilometrowy odcinek: Siadło Dolne, Odra Zachodnia, Kanał Kwiatowy (Żeglicki Przekop) Żeglica, Przecznica, Przekop Klucz-Ustowo, Odra Zachodnia, Dziewoklicz, Ustowo Kanał Kurowski, Kurów, Siadło Dolne.

W uroczystości wręczenia Wyróżnienia uczestniczyli również Zbigniew Szczuplak wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo, Marek Szczygielski reprezentujący Radę Sołecką oraz wykonawca przedsięwzięcia Adam Rusiecki Dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Hydrotechnicznych „Rusiecki”, członkowie komisji konkursowej.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowe schronisko dla dzikich zwierząt „Jeżykowo” w Kurowie

W Kurowie powstało „Jeżykowo”, prywatne zimowisko dla jeży oraz innych dzikich zwierząt, które wymagają opieki lub rehabilitacji. Twórczynią i siłą napędową projektu jest Marzena Białowolska-Barnyk, założycielka „Fundacji Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”. W wywiadzie dla lokalnych mediów, pani Marzena wyraziła swoje zadowolenie z realizacji długoletniego marzenia, które dzięki wsparciu finansowemu ze strony społeczności udało się przekształcić w rzeczywistość.

Opublikowane

w dniu

W Jeżykowie zamieszkać mogą nie tylko jeże, ale także sowy, kaczki, wiewiórki i zające. Cała przestrzeń rehabilitacyjna, licząca ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, jest dostosowana do potrzeb mieszkających tam zwierząt, z myślą o ich powrocie do naturalnego środowiska.

Na terenie ośrodka można zobaczyć pracowników fundacji, którzy zajmują się budową wolier dla ptaków oraz przygotowaniem dzikiego ogrodu, wyposażonego tak, aby zwierzęta mogły bez trudu znaleźć pożywienie w każdych warunkach pogodowych.

Marzena Białowolska-Barnyk apeluje do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dostarczenia słomy dla podopiecznych, a także gałęzi i konarów, które mają być naturalnym elementem wystroju wolier. Troska o zwierzęta w Jeżykowie to ważny krok w kierunku ochrony dzikiej fauny regionu.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Kołbaskowie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie