Gmina Kołbaskowo

Aleja Śliwkowa przejdzie w zarząd Gminy Kołbaskowo – poprawa stanu drogi na horyzoncie

Mieszkańcy Warzymic oraz Przecławia, a także osoby korzystające z Alei Śliwkowej, mogą wkrótce spodziewać się znaczącej poprawy stanu tej drogi. Przechodzi ona bowiem w zarząd Gminy Kołbaskowo, jak ogłoszono podczas sesji rady gminy w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu.

Opublikowane

w dniu

Aleja Śliwkowa stanowiła od dłuższego czasu przedmiot licznych skarg ze strony kierowców. Pokryta licznymi wyrwami – określanymi metaforycznie jako „kratery” – i stopniowo zwężającymi się poboczami, znacząco obniżała komfort i bezpieczeństwo podróżujących tą trasą. Mimo iż Gmina Kołbaskowo sygnalizowała potrzebę generalnego remontu alei Starostwu Powiatowemu w Policach, odpowiedź za każdym razem była taka sama – brak funduszy na tak szeroko zakrojone prace. Tymczasowe łatanie nawierzchni po zimie nie przynosiło oczekiwanych rezultatów.

 Chciałam poinformować, że rozmawiałam panem starostą, Andrzejem Bednarkiem, na temat alei Śliwkowej – powiedziała w czasie sesji Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Droga jest w katastrofalnym stanie. Porusza się nią bardzo dużo osób. Pan starosta mówi, że na tę drogę środków nie ma i w związku z tym szybko ona nie będzie remontowana. Dlatego od jakiegoś czasu, wraz z panią przewodniczącą Rady Gminy Kołbaskowo Dorotą Trzebińską, prowadzimy rozmowy z panem starostą o przejęciu drogi, żeby wyremontować ją szybko.

Przejęcie zarządu nad Aleją Śliwkową przez Gminę Kołbaskowo otwiera nowe możliwości inwestycyjne w jej infrastrukturę. Istnieje nadzieja, iż dzięki zmianie zarządcy uda się niebawem znaleźć niezbędne środki i przeprowadzić kompleksowy remont. Lokalne władze już teraz zapowiadają, że kwestia tej drogi stoi wysoko na ich liście priorytetów.

Dalsze działania w tej sprawie oraz ewentualny harmonogram remontu będą przedmiotem nadchodzących dyskusji i planów gminy. Restrukturyzacja tej kluczowej infrastruktury z pewnością wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz zadowolenie z codziennej komunikacji w regionie.

Jak teraz będzie wyglądał proces przejęcia alei Śliwkowej przez Gminę Kołbaskowo?

Na najbliższej sesja Rady Gminy Kołbaskowo radni podejmą stosowną uchwałę i natychmiast przystąpimy do sporządzenia projektu na remont tej drogi – wyjaśnia Małgorzata Schwarz. – Jest to jedyny sposób, by rozwiązać ten problem – dodała pani wójt.

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowe schronisko dla dzikich zwierząt „Jeżykowo” w Kurowie

W Kurowie powstało „Jeżykowo”, prywatne zimowisko dla jeży oraz innych dzikich zwierząt, które wymagają opieki lub rehabilitacji. Twórczynią i siłą napędową projektu jest Marzena Białowolska-Barnyk, założycielka „Fundacji Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”. W wywiadzie dla lokalnych mediów, pani Marzena wyraziła swoje zadowolenie z realizacji długoletniego marzenia, które dzięki wsparciu finansowemu ze strony społeczności udało się przekształcić w rzeczywistość.

Opublikowane

w dniu

W Jeżykowie zamieszkać mogą nie tylko jeże, ale także sowy, kaczki, wiewiórki i zające. Cała przestrzeń rehabilitacyjna, licząca ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, jest dostosowana do potrzeb mieszkających tam zwierząt, z myślą o ich powrocie do naturalnego środowiska.

Na terenie ośrodka można zobaczyć pracowników fundacji, którzy zajmują się budową wolier dla ptaków oraz przygotowaniem dzikiego ogrodu, wyposażonego tak, aby zwierzęta mogły bez trudu znaleźć pożywienie w każdych warunkach pogodowych.

Marzena Białowolska-Barnyk apeluje do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dostarczenia słomy dla podopiecznych, a także gałęzi i konarów, które mają być naturalnym elementem wystroju wolier. Troska o zwierzęta w Jeżykowie to ważny krok w kierunku ochrony dzikiej fauny regionu.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Kołbaskowie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie