Gmina Dobra

Kulturalne Pogranicze – II edycja. Koncert „Wybitni polscy i niemieccy kompozytorzy”

Stowarzyszenie Carpe diem, Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Morski i Gmina Blankensee, serdecznie zapraszają na trzeci już koncert w ramach drugiej edycji transgranicznego projektu „Kulturalne Pogranicze”. 23 marca, o godzinie 17.00, w Saloniku artystycznym „Nocturne” w Wołczkowie, rozpocznie się koncert zatytułowany „Wybitni polscy i niemieccy kompozytorzy”. Koncert wykonają znakomici pianiści: Kamila Sacharzewska, Szymon Drabiński oraz Arkadiusz Świech Junior.

Opublikowane

w dniu

Kamila Sacharzewska urodziła się 10 czerwca 2001 roku w Suwałkach. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Suwałkach pod kierunkiem mgr Anny Borkowskiej.

Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Janusza Olejniczaka oraz prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Jest stypendystką wielu donatorów i funduszy, m. in.: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Programu ,,Młoda Polska”, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Prezydenta Miasta Suwałk.

Laureatka wielu konkursów i nagród, m.in.:

* finalistka II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych,

* Grand Prix oraz Nagroda Główna na ,, XIV Sonatina and Sonata International Youth Piano Competition” Corpus Cristi Texas USA,

* I Nagroda na ,,VII International Polish Grand Piano Music Competition dedicated to Fryderyk Chopin” w Wilnie,

* I Nagroda i Nagroda Specjalna Jury ,,Musical Prodigy” w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów w Rydze,

* I Nagroda oraz Nagroda NIFC i Nagroda Fundacji im. Gyorgy”a Ferenczyego” w Budapeszcie na IV Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie,

* I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,Piano Talents” w Mediolanie,

* II nagroda ,,The 5 International Moscow Music Competition ”w Moskwie,

* I Nagroda oraz Nagroda Specjalna Konsula RP w Nawarze La Roja Angela Tellechea Goyena i Konserwatorium Muzycznego im. Pabla Sarasate w Pampelunie na 19-tym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni,

* I Nagroda i Nagroda Specjalna na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Toperczera w Koszycach (Słowacja),

* I Nagroda i Nagroda Specjalna na 17 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym of Ile –de-France Maisons-Laffitte w Paryżu.

Szymon Drabiński jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Zduńskiej Woli w klasie fortepianu Marcina Szczerby oraz ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie prof. Karola Radziwonowicza.

Laureat wielu nagród w konkursach solo i w duecie, m.in. II Nagroda oraz Nagroda Instytutu Fryderyka Chopina w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni (2017), II Nagroda oraz Nagroda Specjalna w XX Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (2020, jako pianista kwintetu Ardere),

III Nagroda w VI Concurso Internacio nal de Musica Agustin Aponte na Teneryfie (2021).

Wielokrotnie występował m.in. w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Opolskiej oraz sie dzibie NOSPR w Katowicach.

We wrześniu 2018 roku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Young Prague”. W listopadzie 2021 roku reprezentował Polskę podczas odbywającego się w Dubaju Expo 2020.

W 2022 roku jako stypendysta banku Societé Generale oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, wraz ze skrzypaczką Aleksandrą Kornowicz, nagrał płytę „101 lat z życia sonaty”.

W roku 2024 uzyskał tytuł Ambasadora Miasta Zduńska Wola.

Arkadiusz Świech, młody pianista, mający na koncie kilkadziesiąt występów publicznych.

Uzyskane nagrody:

– listopad 2023 – Trzecia Nagroda w III-cim Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Wiedeń 2023,

– luty 2024 -, Pierwsza Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Poetycką Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wielkiej Brytanii,

– luty 2024 – Platynowa Nagroda oraz Nagroda Specjalna za Doskonałą Interpretację w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Max Bruch”,

– luty 2024, Złota Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Couperin”,
– marzec 2024 Trzecia Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Royal Maas International Competition”.

Program koncertu:

Kamila Sacharzewska:

Fryderyk Chopin

Mazurek C-dur op. 24 nr 2

Walc Es-dur op.18

Jean-Philippe Rameau

L’Egyptienne

L’Indeferente

La Poule

Szymon Drabiński:

Fryderyk Chopin

Scherzo b-moll op. 31 nr 2

Arkadiusz Świech:

Fryderyk Chopin

Nocturne op.48 nr 1

Kamila Sacharzewska:

Jan Sebastian Bach

Prelude cis-moll

Fryderyk Chopin

Polonez fis-moll op. 44

Kamila Sacharzewska:

Fryderyk Chopin

Nocturne Des-dur op. 27 nr 1

Etude op. 25 nr 5

Szymon Drabiński:

Fryderyk Chopin

Sonata b-moll op. 35 mov. 1

Arkadiusz Świech:

Ludwig van Beethoven

Sonata op. 27 (Księżycowa cz.1)

Kamila Sacharzewska

Fryderyk Chopin

Polonez As-dur op. 53

W przerwie muzycznej opowieści zapraszamy na kawę/herbatę i domowe ciasta, oraz na pełne pasji rozmowy o muzyce, kulturze i …. życiu.

Bezpłatne wejściówki można pobrać: https://app.evenea.pl/event/wybitnikompozytorzy/

Stowarzyszenie Zachodniopomorski KLASTER MORSKI, Stowarzyszenie Carpe diem, Gemeinde Blankensee, Projekt „Kulturalne Pogranicze-II edycja” jest dofinansowany z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.

Gmina Dobra

Cykl „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” zawita do Wąwelnicy

Miłośników historii, architektury oraz kultury miejscowej zaprasza Stowarzyszenie „Historie Lokalne” na kolejne spotkanie z cyklu „ZWIEDZAMY KAMIENNE KOŚCIOŁY GMINY DOBRA”. Spotkanie odbędzie się 11 maja o godzinie 12:00 w Wąwelnicy, gdzie uczestnicy będą mieli okazję bliżej zapoznać się z historią oraz architekturą miejscowej świątyni.

Opublikowane

w dniu

Seria spacerów poświęcona jest istotnym dla lokalnej społeczności zabytkowym kościołom. W ramach wydarzeń planowane są także spotkania w Dobrej (25 maja), Bezrzeczu (8 czerwca) oraz Mierzynie (22 czerwca), co świadczy o bogactwie kulturowym i historycznym regionu.

O wyjątkowości kościoła w Wąwelnicy oraz jego historii opowiadać będzie Monika Kołacz. Udział w spacery jest wolny i nie wymaga wcześniejszych zapisów, a organizacja spotkań możliwa jest dzięki finansowaniu z budżetu gminy Dobra. Spotkania odbywają się niezależnie od warunków pogodowych, co pozwala entuzjastom zgłębiania lokalnych historii uczestniczyć w tych wyjątkowych wydarzeniach w pełni.

To doskonała okazja nie tylko do poznania cennych zabytków, lecz także do integracji społeczności wokół wspólnego poznawania historii i budowania lokalnej tożsamości.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Obrady inauguracyjne Rady Gminy Dobra. Magdalena Zagrodzka zaprzysiężona na wójta

W dniu wczorajszym odbyła się pełna emocji sesja inauguracyjna Rady Gminy Dobra. Początek spotkania, zgodnie z procedurą, został poświęcony na wręczenie zaświadczeń oraz złożenie przysięgi przez nowo wybranych radnych. Następnie, troje z nich – Joanna Napiwodzka, Grzegorz Śliwiński i Bogusław Kozioł – zaproponowali dodanie do porządku obrad kwestii wyboru dwóch wiceprzewodniczących oraz składu komisji stałych.

Opublikowane

w dniu

Dyskusja rozwinęła się, gdy radny Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra, Paweł Malinowski, wezwał do debaty nad kandydaturami do komisji, sugerując odroczenie tej decyzji do następnej sesji. Malinowski skrytykował praktykę poprzedniej wójt, Teresy Dery, w kontekście wyboru członków komisji bez porozumienia z przedstawicielami klubów. Komentarz Bartłomieja Milucha, związany ze środowiskiem radnego Śliwińskiego, wykazał jednak, że decyzje dotyczące prezydium Rady oraz komisji często zapadają już na pierwszej sesji, co jest praktykowane w wielu gminach.

Radny Marcin Sobierajski złożył wniosek o zakończenie debaty, który został przegłosowany przez radnych Koalicji Obywatelskiej, środowisko polityczne Śliwińskiego, a także przez Bogusława Kozioła i Mariusza Lindnera. W efekcie Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej objęła stanowisko przewodniczącej Rady Gminy Dobra, Bartłomiej Miluch został pierwszym wiceprzewodniczącym, a Katarzyna Ciurzyńska drugą wiceprzewodniczącą.

Pod koniec sesji nową wójt Gminy Dobra, Magdalenę Zagrodzką, uroczyście wprowadzono do pełnienia obowiązków. Pani Zagrodzka podziękowała koleżankom i kolegom radnym, swojej „błękitnej drużynie”, a także mieszkańcom gminy, obiecując owocną i intensywną pracę na rzecz społeczności. Ustalono, że skład komisji stałych zostanie wybrany na najbliższej sesji Rady Gminy, której termin zaplanowano na czwartek, 16 maja.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie