Region

Program, który „robi robotę”. Przedstawiamy pomysły Społeczników z powiatu polickiego i ze Szczecina

Na sportowo i artystycznie, po polsku i ukraińsku, dla młodych i seniorów, ekologicznie i na wesoło. Niezmiennie z pasją i z myślą o mieszkańcach. Społecznicy i Społeczniczki ze Szczecina i powiatu polickiego przedstawiają inicjatywy, które będą realizować w najbliższym czasie dzięki marszałkowskiemu wsparciu. Wśród nich są np. rajdy rowerowe, warsztaty artystyczne czy świetnie zapowiadający się piknik sąsiedzki w Brzózkach w Światowym Dniu Pszczoły.

Opublikowane

w dniu

Wybrane w tym naborze projekty organizacji pozarządowych z Pomorza Zachodniego będą realizowane do końca lipca br. – Program Społecznik to już kilka tysięcy zrealizowanych inicjatyw w skali województwa. Cieszę się, że część projektów jest nowa, a część to kontynuacja wcześniejszych działań. Nie jest to program z najwyższym budżetem, ale mówiąc językiem młodzieżowym „robi robotę”. Świetnie aktywizuje mieszkańców do działania,  zachęca do zmieniania najbliższego otoczenia – zaznaczył w poniedziałek (7 bm.) podczas spotkania ze Społecznikami marszałek Olgierd Geblewicz. Był to czas na podpisanie umów z operatorem programu – Koszalińską Agencją Rozwoju Regionalnego i przedstawienie tegorocznych pomysłów.
Jadłodzielnia podzieli się też wiedzą
Do takich dobrze już znanych działań należy z pewnością inicjatywa Stowarzyszenia Jadłodzielnia Szczecin, która od lat promuje ideę dzielenia się jedzeniem (foodsharingu). Tym razem organizacja widoczna będzie w szkołach. Zaplanowano warsztaty dla młodzieży, ale i działania informacyjne, również w języku ukraińskim.
Ofertę dla młodzieży ma także organizacja debiutująca w programie – Stowarzyszenie Czternastka. NGO zaplanowało cykl wykładów na temat zużycia energii w domach, ale i warsztaty,  debaty czy konkurs dla młodzieży.
Koła Gospodyń Wiejskich pokazują jak działać
Ciekawie zapowiadają się inicjatywy zaplanowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Panie z Pilchowa stawiają na integrację z nowymi mieszkańcami. Nawiązywaniu kontaktów ma pomóc wspólne sadzenie zieleni. A KGW z Wołczkowa zorganizuje Dzień Dziecka z prawdziwego zdarzenia. Na ekologię stawia mocno także Koło Gospodyń Wiejskich Brzózki. Panie, razem z mieszkańcami, stworzą rabatę sąsiedzką na terenie parku maszyn rolniczych. Ale to dopiero początek świetnego pomysłu! Mieszkańcy wezmą udział w wielopokoleniowej grze wiejskiej „Czemu pszczoły są takie ważne?” oraz w spotkaniu z hodowcą pszczół podczas pikniku sąsiedzkiego. Odbędzie się on 20 maja w Światowym Dniu Pszczoły.
Integracja wciąż bardzo ważna
Po środki z programu w sięgnęło także Stowarzyszenie Mi-Gracja, które zorganizuje wielokulturową Wielkanoc. – Nie odpuszczamy. Będziemy wspierać osoby, które przybyły tu, szczególnie dzieci oraz młodzież, ale i promować kulturę – mówiła Katerina Zavizhenets.
Na działania artystyczne, w które zostanie zaangażowana młodzież z Ukrainy, stawia także Stowarzyszenie „Kreska i Kropka”. Organizacja przygotuje komiks na temat zagrożeń ekologicznych Pomorza Zachodniego „Z Lotu Ptaka” oraz wystawę „Rzeka” (wernisaż 1 kwietnia) nawiązującą tematycznie do katastrofy ekologicznej na Odrze.
W planach Społeczników jest także „Polsko–Ukraiński Festiwal Sztuki”. Wydarzenie przygotuje Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Zaplanowano lekcje rysunku (ołówkiem i węglem na papierze), malarstwa (akwarele, akryle, na blejtramach i papierze) oraz warsztaty śpiewu – inspirowane muzyką i poezją ukraińską. Zwieńczeniem artystycznych zmagań będzie wernisaż prac oraz finałowy koncert.
Stawiamy na sport!
W tej edycji nie zabraknie działań sportowych. Fundacja MARZENIE zorganizuje dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną zajęcia nauki gry tenisa ziemnego. Natomiast Szczeciński Klub Tenisowy planuje w lutym oraz w marcu cykl turniejów dla dzieci i młodzieży, w grze podwójnej.
Na turystykę rowerową stawiają: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn („Polsko -Ukraiński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy), Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra (Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy) oraz Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus (Rodzinny Rajd Rowerowy „Po Puszczy Bukowej z Gryfusem”).
Kibice Pogoni charytatywnie
Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin – Portowcy chce przekonać kibiców do zbierania plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Specjalny pojemnik w kształcie piłki postawiony zostanie przy wejściu na sektor, gdzie kibicują najzagorzalsi fani Portowców. W ramach działań projektowych zaplanowano także konkurs plastyczny dla najmłodszych.
Studenci też chcą być aktywni
Po środki z programu starało się także SAS Stowarzyszenie Aktywności Studenckiej. Zorganizują  studencką ligę gier planszowych i zręcznościowych oraz dzień szczecińskiego studenta.
OSP stawia na bezpieczeństwo
W Programie Społecznik nie zabraknie OSP. Jednostka z Nowego Warpna stawia na bezpieczny wypoczynek nad wodą, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Zaplanowano m.in. inscenizację kontrolowanego tonięcia i podjęcia akcji ratunkowej przez przeszkolonych druhów OSP. Akcja planowana jest w czerwcu.
Gdzie szukać informacji?
Szczegółowe informacje na temat planowanych działań zamieszczane są na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych poszczególnych organizacji. Społeczniczki i Społecznicy wykorzystają także hashtagi: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR. Dzięki nim łatwiej znaleźć dane wydarzenie lub relację, np. na Facebooku. Na tym portalu warto też śledzić profil Programu Społecznik oraz Pomorze Zachodnie News na Facebooku.
Kolejny nabór wniosków ruszy 3 kwietnia 2023 r. – Pula środków przeznaczona na kolejny nabór wyniesie 875 tys. zł – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.
Program Społecznik skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą zmieniać najbliższe otoczenie. Na zaplanowane działania mogą pozyskać dotacje, na jedno działanie maksymalnie 5 tys. zł. Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Region

Firmy z Niemiec patrzą na polski rynek pracy

Elektro Jahn działa tuż przy granicy polsko – niemieckiej. Jeden z głównych oddziałów firmy mieści się właśnie we Frankfurcie nad Odrą. Przedsiębiorstwo Od ponad 30 lat współpracuje ze swoimi klientami, głównie z Berlina i Brandenburgii. To jeden z przykładów firm, które szukają pracowników w Polsce. Dla Polaków mimo zmniejszającej się różnicy w wynagrodzeniu to nadal niemiecki pracodawca jest interesujący. 

Opublikowane

w dniu

Dynamiczny i wykwalifikowany zespół działa w obszarach instalacji elektrycznych, prefabrykacji szaf rozdzielczych, instalacji oświetlenia ulicznego, technologii wykrywania zagrożeń i technologii informacyjnych posługując się mottem „kontakty łączą”.

Na początku roku firma Elektro Jahn podpisała umowę o współpracę z Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Uczniowie szkoły będą uczestniczyć w praktykach organizowanych przez Elektro Jahn. Wkrótce firma zamierza podpisać kolejne listy intencyjne z następnymi szkołami branżowymi na terenie Województwa Lubuskiego. i Zachodniopomorskiego.

Bliskość granicy powoduje, że mieszkając w Polsce można z powodzeniem pracować w Niemczech. Dla wykwalifikowanych pracowników, dla których problemem może być odległość – firma oferuje zakwaterowanie. Już teraz w Elektro Jahn pracują osoby właśnie z Polski.

– Ten przykład to jeden z wielu, gdzie polski pracownik będzie wybierał niemieckiego pracodawcę. Ta tendencja po kilku latach spadku na nowo rośnie – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Czytaj dalej

Region

Dokument „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” – pokaz filmowy w Szczecinie

W najbliższym czwartek, mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniu kulturalno-historycznym o znaczącej wadze pamięci narodowej. Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego oraz inicjatywa „Jesteśmy, by pamiętać” serdecznie zapraszają na pokaz specjalnej projekcji filmu dokumentalnego Jaceka Frankowskiego pt. „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.

Opublikowane

w dniu

Film ten jest poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny, znanej jako „Inka”, wartościowej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Danuta Siedzikówna była postacią, która z wyboru zaangażowała się w walkę o niepodległość Polski, a ostatecznie heroicznie poniosła śmierć z rąk ówczesnych władz komunistycznych. Została zamordowana 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku, mając zaledwie 17 lat.

Przed pokazem filmu odbędzie się wprowadzenie prowadzone przez Adama Czarniawskiego z inicjatywy „Jesteśmy, by pamiętać”, skupiające się na działalności żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz ich spoczynku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ta część wydarzenia ma za zadanie przybliżyć uczestnikom tło historyczne oraz społeczne znaczenie oddziału, w którym „Inka” służyła.

Spotkanie odbędzie się 29 sierpnia 2024 roku o godzinie 17:30 w siedzibie Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego, znajdującej się przy ulicy Janosika 13/2. Jest to część projektu realizowanego przez Centrum Wolontariatu Patriotycznego „Szaniec”. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że pokaz filmu jest doskonałą okazją do refleksji nad przeszłością oraz roli młodych ludzi w historii walki o wolność Polski.

 

Czytaj dalej

Region

Bezpieczeństwo nad wodą: apel policji

W związku z nasilającymi się upałami i kolejnymi dniem wakacji, policja przypomina wszystkim wypoczywającym nad wodą. Qd początku wakacji w regionie utonęło już 10 osób, władze podkreślają znaczenie zachowania ostrożności i zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z plaż oraz innych miejsc do kąpieli.

Opublikowane

w dniu

Ekipy policyjne prowadzą intensywne działania kontrolne na obszarach kąpieliskowych, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości wśród odpoczywających. Akcent kluczowy policyjnych komunikatów kierowany jest do uczestników letniego wypoczynku: „Zabierajcie ze sobą przede wszystkim zdrowy rozsądek. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Nie daje drugiej szansy.”

Mając na uwadze, iż każdy przypadek utonięcia jest swoistego rodzaju tragedią, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy umiejętności pływackie, apelujemy o najwyższy stopień ostrożności na plażach i miejscach do kąpieli. Nie lekceważmy siły natury i słuchajmy zaleceń ratowników oraz służb porządkowych.

W ramach działań prewencyjnych, policja promuje edukacyjne kampanie dotyczące bezpieczeństwa nad wodą. Informacje na temat aktualnych akcji i porad dotyczących zachowania bezpieczeństwa znajdują się na lokalnych stronach internetowych oraz są dystrybuowane w miejscach publicznych.

Pamiętajmy! Żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli. Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do tych zasad:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice;
2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz;
3. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
4. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”;
6. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska);
7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło;
8. Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby;
9. Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami;
10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach;
11. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr;
12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
13. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:
• 112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM;
• 601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami, które będą w dalszym ciągu zachęcały do korzystania z atrakcji wodnych, apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą, rozwagę i odpowiedzialność, zwłaszcza podczas korzystania z kąpieli. Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie