Powiat Policki

Dzień Seniora w Powiecie Polickim

Prawie 1 500 Mieszkańców Powiatu Polickiego uczestniczyło w Powiatowych obchodach Dnia Seniora, podczas koncertu „Tych lat nie odda nikt”. Wydarzenie zorganizowano 19 listopada w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Opublikowane

w dniu

Powiatowe obchody Dnia Seniora już na stałe wpisały się w harmonogram imprez organizowanych przez Powiat Policki. Pierwsza impreza odbyła się w 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, gdzie na Seniorów czekał występ aktorów z Teatru Polskiego w Szczecinie. W 2017 roku impreza przeniosła się do hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. Seniorzy mieli okazję obejrzeć występ Eleni. W 2018 roku na scenie zaprezentowały się Czerwone Gitary. W 2019 roku dla Seniorów z Powiatu Polickiego zaśpiewała Halina Frąckowiak, a w 2021 roku przedstawiono spektakl „Noc kolorowych snów”.

W tym roku Seniorzy z Powiatu Polickiego mieli okazję posłuchać koncertu „Tych lat nie odda nikt”, a wraz z nim najpiękniejszych standardów polskiej piosenki, ponadczasowych przebojów m.in. z repertuaru Ireny Santor, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Violetty Villas oraz Piotra Szczepanika, w wykonaniu Jacka Wójcickiego, Justyny Bacz, Julity Kożuszek i Ireneusza Milczka, a także zespołu pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego.

W obchodach wzięli udział Seniorzy z całego Powiatu Polickiego.

Gospodarzem spotkania był Starosta Policki Andrzej Bednarek, który wraz z Zarządem Powiatu w Policach oraz Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach przywitał wszystkich uczestników wydarzenia.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele gmin Powiatu Polickiego.

Przed koncertem, Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska wyróżnili Leokadię Rygielską i Halinę Olejarnik – odznaczone Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego.

Następnie gospodarze uroczystości podziękowali organizacjom pozarządowym, które wspierają samorząd Powiatu Polickiego w działalności na rzecz Seniorów.

Wyróżnienia i podziękowania otrzymali:

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Policach

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Nr 1 w Trzebieży

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła Nr 2 w Stobnie

Oddział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szczecinie Koło Terenowe w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników Grupy Azoty Zakładów Chemicznych S.A. z siedzibą w Policach

Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek” z siedzibą w Szczecinie

Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Policach

Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Policach

Nowowarpieński Uniwersytet Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Policach

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Policach

Stowarzyszenie Klubu Przyjaciół Gminy Kołbaskowo.

Organizatorem Powiatowych obchodów Dnia Seniora był Powiat Policki.

Reklama

Powiat Policki

Rozpoczęcie roku szkolnego – Policja wzmacnia bezpieczeństwo na drogach

Opublikowane

w dniu

Po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, uczniowie powracają do nauki w szkołach. W konsekwencji, na drogach powiatu stargardzkiego należy spodziewać się nasilenia ruchu, zarówno samochodowego, jak i pieszego. W związku z tym, od 2 do 30 września 2024 r., na terenie powiatu przeprowadzana będzie kampania „Bezpieczna droga do szkoły”.

Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. W pierwszych dniach nowego roku szkolnego, wzmożone patrole policyjne będą obecne w rejonach placówek oświatowych. Funkcjonariusze skoncentrują swoją uwagę na monitorowaniu zachowań kierowców oraz pieszych.

Policyjne patrole będą również przeprowadzać działania edukacyjne, mające na celu przypomnienie kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych oraz szkół. Ponadto, funkcjonariusze skupią się na poprawności przewożenia dzieci w pojazdach.

W ramach przygotowań do akcji, w wakacje przeprowadzono lustrację infrastruktury drogowej. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości, Policja wystosowała pisma do zarządców dróg z wnioskami o niezbędne zmiany oznakowania.

Dodatkowym elementem „Bezpiecznej drogi do szkoły” są organizowane spotkania edukacyjne z dziećmi i nauczycielami. Policjanci będą omawiać zasady bezpieczeństwa i zwracać uwagę na znaczenie noszenia elementów odblaskowych.

W odpowiadającej na powyższe potrzeby kampanii, Policja apeluje do rodziców i opiekunów o dawanie dobrego przykładu, omawianie zasad bezpieczeństwa drogowego z dziećmi oraz towarzyszenie im na drodze do szkoły, szczególnie w pierwszym okresie nauki.

Apel kierowany jest także do nauczycieli, w celu realizowania projektów edukacyjnych promujących odpowiednie zachowania w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo na drodze to odpowiedzialność, której wszyscy powinniśmy być świadomi i którą powinniśmy wspólnie realizować. Dlatego też, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni przestrzegać zarówno zasad ruchu drogowego, jak i stosować się do wskazówek służb porządkowych.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki walczy z uzależnieniami behawioralnymi

Powiat Policki staje do walki z coraz bardziej powszechnymi uzależnieniami behawioralnymi. Wsparcie oferowane mieszkańcom regionu zostanie niebawem poszerzone dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 100 000 zł z programu rządowego „Razem bezpieczniej” im. Władysława StasiakA.

Opublikowane

w dniu

Projekt pod nazwą „STOP uzależnieniom behawioralnym” ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Powiatu Polickiego odnośnie zagrożeń, które niesie za sobą m.in. nadużywanie telefonów komórkowych, internetu, gier komputerowych czy hazard. Zadaniem programu jest także wyposażenie kadry pedagogicznej w narzędzia do skutecznego przeciwdziałania tym zjawiskom.

Inicjatywa jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Powiat Policki przeciw uzależnieniom”, który ujawnił potrzebę dalszych działań edukacyjnych oraz wsparcia społeczności szkolnej. W ramach tego projektu przeprowadzono szczegółową analizę problemu, a także zorganizowano serię spotkań z młodzieżą. Dodatkowo, Powiat Policki zaangażował się w udzielanie pomocy rodzicom poprzez Powiatowy Antynarkotykowy Punkt Wsparcia. W bieżącym roku nazwa punktu zostanie zmieniona na Powiatowy Punkt Wsparcia Osób Zagrożonych Uzależnieniem i zostanie rozszerzony zakres świadczonych usług.

Wicestarosta Damian Walczak podkreśla znaczenie projektu w kontekście wsparcia dla osób dotkniętych problemem uzależnień behawioralnych oraz ich najbliższych. Ogłoszono także, że w nowym roku szkolnym planowane są cykliczne spotkania z młodzieżą, mające na celu edukację o skutkach i konsekwencjach prawnych nadużywania substancji psychoaktywnych.

Kluczowym punktem programu jest rozwój kompetencji nauczycieli oraz pracowników placówek oświatowych, którzy pełnią rolę pierwszorzędnych obserwatorów potencjalnych problemów wśród uczniów. Dzięki szkoleniom, takim jak „Program Profilaktyki uzależnień Unplugged”, kadra szkolna będzie lepiej przygotowana do rozpoznawania i przeciwdziałania uzależnieniom wśród młodzieży.

Projekt „STOP uzależnieniom behawioralnym” przewiduje także organizację specjalistycznych szkoleń dla kadry. Finalnie, projekt zostanie podsumowany ewaluacją, która posłuży jako podstawa do opracowania długoterminowej strategii przeciwdziałania uzależnieniom.

Łączna wartość projektu to 134 750 zł, a przewidziana realizacja przypadnie na okres od 1 września do 31 grudnia bieżącego roku. W promocję działań mają się włączyć plakaty, ulotki oraz komunikacja poprzez stronę internetową i media lokalne.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Grzyby zbierajmy mądrze

Sezon grzybowy ruszył, a wraz z nim kolejne zagrożenia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach poinformował, że w godzinach pracy Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Policach przy ul. Kresowej 14 w godzinach od 7:25 do 15:00, będzie można skorzystać z porad grzyboznawcy na temat przynależności gatunkowej grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych.

Opublikowane

w dniu

Poniżej dołączone są podstawowe zasady i informacje na temat bezpiecznego zbioru grzybów. Zasady zostały opracowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

  1. Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne;

  2. Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek;

  3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe (z ,,siateczką’’ od spodu kapelusza), ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia;

  4. Unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – gatunki śmiertelnie trujące);

  5. Zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe- powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo;

  6. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia;

  7. Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu;

  8. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie