Kultura

SŁOWOBRAZY. Słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat.

Opublikowane

w dniu

[lead]Filia Nova Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotowała kolejny projekt edukacyjny, który realizowany będzie od grudnia 2018 r. do kwietnia 2019 r. przy współpracy Janusza Majchera oraz Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach.[/lead]

Przypomnijmy, że poprzedni projekt „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei…” cieszył się bardzo dużym powodzeniem i przyniósł wiele korzyści, między innymi kilkadziesiąt egzemplarzy „Kronik Saltamontes” Moniki Marin, które znalazły miejsce w szkolnej bibliotece SP nr 8. Pomysł na realizację projektu „SŁOWOBRAZY… słowem i obrazem ukazujemy siebie i świat…” zrodził się w momencie organizacji wernisażu wystawy obrazów policzanina – Janusza Majchera. Główne cele przedsięwzięcia to: popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (przede wszystkim literatury popularnonaukowej), promocja twórczości Janusza Majchera, kształcenie umiejętności odbioru i opisu dzieła malarskiego, kształtowanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni dzieci i młodzieży oraz popularyzowanie jej twórczości.

Uczniowie klasy 4h zmierzą się z kilkoma projektowymi zadaniami. Zapoznali się już z twórczością Janusza Majchera oraz obejrzeli wystawę obrazów dostępną w Filii Novej. I właśnie o tym spotkaniu z twórczością artysty słów kilka. Miało ono miejsce 20.12.2018 r. Rozpoczęło się krótką rozmową na temat samego projektu i jego tematu. Dlaczego „SŁOWOBRAZY” ? Bo to połączenie wyrazów SŁOWO i OBRAZ. Dzięki słowom wyrażamy swoje myśli, potrafimy przekazać emocje, odczucia, wrażenia, możemy również wyrazić opinię na jakiś temat. A obrazy? Dzięki nim autor pokazuje nam – odbiorcom, w jaki sposób patrzy na świat, jak odbiera rzeczywistość, jakie emocje mu towarzyszą. Tak więc, zarówno dzięki słowom jak i obrazom ukazujemy siebie i otaczający świat. Nasz projekt ma wyzwolić energię, dzięki której powstanie obraz świata takiego, jakim my go widzimy lub chcielibyśmy, aby był. Podczas spotkania Uczniowie klasy 4h zapoznali się bliżej z sylwetką Autora obrazów, w czym pomogła prezentacja materiału TV Police udostępnionego na kanale YouTube oraz tekst na temat wernisażu opublikowany na stronie www.biblioteka.police.pl .

Dzieci dowiedziały się również, czym charakteryzuje się literatura popularnonaukowa i poznały niektóre tytuły związane z malarstwem. Głównym punktem spotkania było obejrzenie wystawy obrazów Janusza Majchera i wyrażenie przez dzieci wrażeń i opinii na jej temat. Dlatego też po uważnym przyjrzeniu się dziełom, każdy w ciszy i skupieniu zapisał to, co chciał przekazać. Forma tego zapisu jest niecodzienna, bowiem najpierw na kartce wszyscy odrysowali swoje profile (pomagając sobie wzajemnie), które symbolizowały każde dziecko, i na tych profilach wpisali tekst w oparciu o konkretny układ, którego centralnym ogniwem było słowo OBRAZ. Po zakończeniu pracy własnej chętni podzielili się ze wszystkimi swoimi myślami przelanymi na papier. Jedno ze zdań, które napisała Hania, szczególnie utkwiło nam w pamięci. Oto cały zapis, a wspomniane zdanie zostało powiększone i wytłuszczone:

Obejrzałam wystawę i jestem zachwycona tym, co może zrobić ludzka ręka. Bardzo mi się podoba, bo są piękne kolory i bardzo rzeczywiste. ZRozumiałam, że kiedy ktoś chce, to może wszystko.
JAnusz Majcher to wybitny malarz.
ObraZy to świetna technika, aby wyrazić swoje uczucia.

Przed nami jeszcze cztery zadania: zredagowanie opowiadania zainspirowanego jednym z obrazów w ramach konkursu literackiego, spotkanie z autorem obrazów i wspólne (klasowe) napisanie sprawozdania/relacji ze spotkania, przygotowanie przez uczestników projektu własnej wystawy obrazów, podsumowanie projektu – zaproszenie Janusza Majchera na wernisaż wystawy twórczości uczniów.

Czekamy więc na wyniki twórczej pracy i obiecujemy, że jej efekty prezentować będziemy na naszej stronie:) Dziękujemy Januszowi Majcherowi, polonistkom Bogusi Markwas oraz Izie Cebuli a także Uczniom klasy 4h za chęć udziału w projekcie, za energię, uśmiech i zaangażowanie! I pamiętajmy: „…że kiedy ktoś chce, to może wszystko”.

[signature]
Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach
[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie