Zachodniopomorskie

Śnięte ryby w rzece Odrze

W nawiązaniu do licznych pytań i zgłoszeń dotyczących zaobserwowania śniętych ryb w rzece Odrze, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki polecił Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska,  Zachodniopomorskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu, Zachodniopomorskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie, podjęcie pilnych i niezbędnych działań mających na celu obserwację, dokonywanie pomiarów terenowych, pobieranie próbek do badań ustalających wpływ na ekosystem i organizm ludzki.

Opublikowane

w dniu

Stan wody w Odrze na terenie województwa zachodniopomorskiego jest monitorowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na odcinku: od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do ujścia Odry/

  • w ubiegłym tygodniu (w piątek 5.08.2022 r.) pobrane zostały próbki wody w 4 punktach Odry. W badanych próbkach stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Nie stwierdzono istotnych anomalii w chemizmie wody.
  • w poniedziałek (8.08.2022 r.) pobrane zostały kolejne próbki, by sprawdzić stan wody w Odrze. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie w punkcie poboru próbek w Widuchowej. Trwają analizy chemiczne pobranych próbek.

Do dnia 10.08.2022 r. na ww. odcinku rzeki Odry nie zaobserwowano obecności śniętych ryb. W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono obecności mezytylenu. Nie zidentyfikowano żadnej substancji, która mogła być przyczyną śnięcia ryb, jednak wysoka zawartość tlenu w pobranych próbkach może wskazywać na obecność substancji utleniającej w wodzie.

Obecnie, pobierane są kolejne próbki wód rzeki Odry z miejsc wytypowanych, a także trwają badania laboratoryjne wykonywane przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Obserwowane rozmieszczenie zanieczyszczeń wody i śniętych ryb w Odrze wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach rzeki (poza granicami województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego).

Pod koniec lipca br. doszło do znacznego śnięcia ryb w górnym biegu rzeki Odry. Od tej pory pojedyncze martwe ryby pojawiają się na kolejnych odcinkach rzeki. Na początku miesiąca w okolicach Wrocławia, a w ostatnich dniach także na odcinku województwa lubuskiego. Stan rzeki jest objęty stałym monitoringiem, prowadzone są obserwacje i pomiary terenowe, a także pobierane są próbki do badań na obszarach działania kolejnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska – początkowo w górnym biegu rzeki, a od zeszłego tygodnia także na odcinku lubuskim i zachodniopomorskim.

O zaistniałej sytuacji powiadomione zostały Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego starostw powiatowych przez tereny których przepływa Odra, z prośbą o poinformowanie gmin o bieżącej sytuacji oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie.

W związku z zaistniałą sytuacją rekomenduje się powstrzymanie od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia.

WIOŚ w Szczecinie będzie informował o wynikach kolejnych badań.

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie