Region

Autobusem na Łasztownię

Od 1 lipca w każdy weekend na Łasztownię będą kursować autobusy, w których będą obowiązywać bilety komunikacji miejskiej. Linie będą startować z Placu Rodła oraz Placu Kościuszki. 

Opublikowane

w dniu

Z dniem 1.07.2022 uruchomione zostaną linie autobusowe 198 i 199, które kursować będą w piątki, soboty i niedziele w okresie od 1.07.2022 do 4.09.2022, z wyłączeniem dni 12–14.08.2022 i 19–21.08.2022. Autobusy pomieszczą maksymalnie 21 osób.

Autobusy linii 198 kursować będą w relacji Plac Kościuszki – Łasztownia trasą: pl. Kościuszki – Krzywoustego – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Energetyków – św. Floriana – bulwar Gdański – bulwar Śląski – Władysława IV (z powrotem: Władysława IV – Energetyków) – Zbożowa – Nad Duńczycą. Na trasie uruchomione zostaną przystanki:

  • Plac Kościuszki (przy skwerze Janiny Szczerskiej),
  • Plac Kościuszki (tylko w kierunku Łasztowni),
  • Krzywoustego (tylko w kierunku pl. Kościuszki),
  • Plac Zwycięstwa,
  • Brama Portowa (tylko w kierunku Łasztowni),
  • Wyszyńskiego (wspólne z linią 76),
  • PrzychodniBytomska (tylko w kierunku Łasztowni),
  • Bulwar Gdyński (w ciągu ul. Zbożowej przy bulwarze Gdyńskim),
  • Morskie Centrum Nauki (w ciągu ul. Nad Duńczycą przy MCN),
  • Łasztownia (przystanki dla wysiadających i dla wsiadających, w ciągu ul. Nad Duńczycą przy Starej Rzeźni),
  • Łasztownia (przystanek techniczny, postojowy, przy końcu ul. Nad Duńczycą).

Kursy wykonywane będą:

  • w piątki w godz. 17–22 co 40 minut,
  • w soboty w godz. 10–22 co 40 minut,
  • w niedziele w godz. 10–20 co 40 minut.

Autobusy linii 199 kursować będą w relacji Plac Rodła – Łasztownia trasą: Piłsudskiego – Matejki – pl. Hołdu Pruskiego – pl. Żołnierza Polskiego (z powrotem: pl. Żołnierza Polskiego – al. Wyzwolenia – pl. Rodła – Piłsudskiego) – al. Niepodległości – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Wyszyńskiego – Energetyków – bulwar Gdański – bulwar Śląski – Władysława IV (z powrotem: Władysława IV – Energetyków) – Zbożowa – Nad Duńczycą. Na trasie uruchomione zostaną przystanki:

  • Plac Rodła (w ciągu ul. Piłsudskiego za skrzyżowaniem z ul. Roosevelta),
  • Plac Żołnierza Polskiego (tylko w kierunku pl. Rodła),
  • Brama Portowa (wspólne z linią 76),
  • Wyszyńskiego (wspólne z linią 76),
  • Przychodnia Portowa nż (tylko w kierunku Łasztowni),
  • Bytomska (tylko w kierunku Łasztowni),
  • Bulwar Gdyński (w ciągu ul. Zbożowej przy bulwarze Gdyńskim),
  • Morskie Centrum Nauki (w ciągu ul. Nad Duńczycą przy MCN),
  • Łasztownia (przystanki dla wysiadających i dla wsiadających, w ciągu ul. Nad Duńczycą przy Starej Rzeźni),
  • Łasztownia (przystanek techniczny, postojowy, przy końcu ul. Nad Duńczycą).

Kursy wykonywane będą:

  • w piątki w godz. 17–22 co 40 minut,
  • w soboty w godz. 10–22 co 40 minut,
  • w niedziele w godz. 10–20 co 40 minut.

Reklama

Gmina Dobra

Startują przetargi na realizację obwodnicy Szczecina z tunelem pod Odrą

Zachodnia Obwodnica Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6 będzie miała blisko 50 km długości, w tym 5 km będzie stanowił tunel pod Odrą w rejonie Polic – najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Dzisiaj wysłaliśmy do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenia o przetargach. Jutro, po ich publikacji, na naszej platformie zakupowej pojawią się dokumenty postępowania przetargowego.

Opublikowane

w dniu

Plan realizacji inwestycji

Dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w tym roku zakończyliśmy opracowywanie projektów budowlanych. W związku z tym, wyłonieni w przetargu wykonawcy inwestycji będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych.

Dlatego tu zakończenie jest planowane w 2028 roku. Natomiast odcinek Police – Goleniów z tunelem pod Odrą, będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Zakładamy, że kierowcy z tego odcinka skorzystają w 2032 roku.

Należy jeszcze dodać, że od września trwa już przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji powstanie między innymi nowy węzeł drogowy Kołbaskowo, łączący ZOS z DK13 i autostradą A6.

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 została podzielona na trzy odcinki realizacyjne, z czego dwa dotyczyć będą Gminy Dobra.

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km)

Odcinek ten rozpocznie się na połączeniu z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Tu ZOS, poprzez nowy układ drogowy, włączy się do autostrady A6. Trasa przetnie następnie wiaduktem linię kolejową Berlin – Szczecin. Dalej droga będzie biegła w kierunku północnym, od wschodu omijając m. Będargowo. Za tą miejscowością będzie się znajdował węzeł drogowy Będargowo. Następnie S6 przetnie linię kolejową Szczecin – Stobno Szczecińskie (będzie tu estakada o długości 284 m – najdłuższy obiekt mostowy na całej ZOS). S6 między Dołujami i Skarbimierzycami przetnie obecną DK10. Węzeł drogowy Dołuje powstanie około 900 m na północ od DK10 i będzie łączył S6 z obwodnicą Mierzyna w ciągu DK10, która będzie budowana równolegle z ZOS przez GDDKiA i Miasto Szczecin. Wzdłuż S6 powstanie też łącznik do obecnego przebiegu DK10 między Skarbimierzycami i Dołujami. Dalej S6 będzie od zachodu omijać Wołczkowo (w pobliżu tej miejscowości będzie kończył się pierwszy odcinek realizacyjny ZOS).

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również obwód utrzymania drogi przy węźle Siadło Górne.

Dołuje – Police (11,9 km)

Odcinek ten rozpocznie się na zachód od m. Wołczkowo. Nowa trasa przetnie następnie drogę powiatową Wołczkowo – Dobra. Węzeł drogowy Dobra będzie zrealizowany w nowej lokalizacji. Połączy S6 od wschodu z obwodnicą Wołczkowa (przewidzianą do realizacji przez gminę Dobra), a od zachodu z ul. Dereszową i przez nią z istniejącą drogą powiatową. Dalej nowa S6 przejdzie między miejscowościami Sławoszewo i Bartoszewo. Na południe od tej pierwszej miejscowości będzie zlokalizowane Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Sławoszewo. Dalej nowa S6 skieruje się na wschód. Trasa będzie wchodziła w tereny leśne, gdzie przewidziano realizację aż czterech górnych przejść dla zwierząt. Droga ekspresowa S6 na południe od Tanowa przetnie drogę wojewódzką nr 115 (DW115), a następnie na wschód od tej miejscowości DW114. Na połączeniu z DW114 powstanie węzeł drogowy Tanowo. Potem droga ekspresowa będzie prowadziła na północ od m. Trzeszczyn. Tu też będzie się kończył drugi odcinek realizacyjny ZOS.

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.

Czytaj dalej

Region

Mikołajowy Przejazd Rowerowy przez Szczecin [WIDEO]

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zapraszam na kolejną edycję wyjątkowego wydarzenia – Mikołajowego Przejazdu Rowerowego przez Szczecin. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników jazdy na rowerze, zarówno ze Szczecina, jak i z całego regionu Pomorza Zachodniego, do wspólnego świętowania w duchu świątecznej radości i aktywności.

Opublikowane

w dniu

Gdzie i kiedy?

Rowerzyści spotykają się 6 grudnia o godzinie 19:00 na Placu Solidarności, skąd wyruszą w barwną, mikołajkową karawanę ulicami stolicy Pomorza Zachodniego.

Trasa Przejazdu

Gryfus Przygotował malowniczą trasę o długości około siedmiu kilometrów. Uczestnicy świątecznego przejazdu będą mijać świąteczne jarmarki i najbardziej charakterystyczne miejsca Szczecina, w tym Aleję Kwiatową, Plac Adamowicza, Plac Lotników oraz Aleję Wojska Polskiego. Zakończenie przejazdu nastąpi w miejscu startu, czyli ponownie na Placu Solidarności.

Bezpieczeństwo i atrakcje

Za bezpieczeństwo uczestników będą odpowiedzialni wolontariusze Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników do ubrania się w kolorowe stroje mikołajowe i udekorowania swoich rowerów w świątecznym duchu. Dodatkowo, Szczeciński Rower Miejski przygotował dla uczestników wydarzenia niespodziankę – 10 rozświetlonych iluminacjami rowerów Bike_S. Rowery będą dostępne od 18.30 na stacji BikeS przy placu Rodła.

Cel Przejazdu

„Przejazd rowerzystów to nie tylko świąteczna zabawa. To także ważny sygnał dla władz miasta i województwa o rosnącej społeczności rowerzystów i potrzebie dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim. Nasz przejazd to manifestacja pasji rowerowej i apel o lepsze warunki dla cyklistów w naszym regionie” podkreśla Michał Rachowski, organizator wydarzenia i członek Rady Programowej klubu.

Paweł Malinowski, Prezes Honorowy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, dodaje: „To kontynuacja tradycji zapoczątkowanej przez Rowerowy Szczecin. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, a także starszych miłośników dwóch kółek. Tempo przejazdu będzie dostosowane do najmłodszych, a udział niepełnoletnich możliwy jest pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych.”

Czytaj dalej

Region

Firmy z Niemiec patrzą na polski rynek pracy

Elektro Jahn działa tuż przy granicy polsko – niemieckiej. Jeden z głównych oddziałów firmy mieści się właśnie we Frankfurcie nad Odrą. Przedsiębiorstwo Od ponad 30 lat współpracuje ze swoimi klientami, głównie z Berlina i Brandenburgii. To jeden z przykładów firm, które szukają pracowników w Polsce. Dla Polaków mimo zmniejszającej się różnicy w wynagrodzeniu to nadal niemiecki pracodawca jest interesujący. 

Opublikowane

w dniu

Dynamiczny i wykwalifikowany zespół działa w obszarach instalacji elektrycznych, prefabrykacji szaf rozdzielczych, instalacji oświetlenia ulicznego, technologii wykrywania zagrożeń i technologii informacyjnych posługując się mottem „kontakty łączą”.

Na początku roku firma Elektro Jahn podpisała umowę o współpracę z Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Uczniowie szkoły będą uczestniczyć w praktykach organizowanych przez Elektro Jahn. Wkrótce firma zamierza podpisać kolejne listy intencyjne z następnymi szkołami branżowymi na terenie Województwa Lubuskiego. i Zachodniopomorskiego.

Bliskość granicy powoduje, że mieszkając w Polsce można z powodzeniem pracować w Niemczech. Dla wykwalifikowanych pracowników, dla których problemem może być odległość – firma oferuje zakwaterowanie. Już teraz w Elektro Jahn pracują osoby właśnie z Polski.

– Ten przykład to jeden z wielu, gdzie polski pracownik będzie wybierał niemieckiego pracodawcę. Ta tendencja po kilku latach spadku na nowo rośnie – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie