Gmina Kołbaskowo

Kurowo: Odnaleziono pozostałości po gotyckim kielichu?

Cmentarz w Kurowie był wielokrotnie plądrowany i niszczony, zieleń pochłonęła dawny cmentarz. Podczas prac, wśród cegieł z ruin kościoła, odnaleziono fragmenty metalowej pateny. Ponieważ może to być pozostałość po znanym ze źródeł, gotyckim kielichu z Kurowa, który zaginał po 1945 roku, po skontaktowaniu się z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i przesłaniu zdjęć, przedmiot zostanie w poniedziałek dostarczony do urzędu w Szczecinie do oględzin.

Opublikowane

w dniu

Dzisiaj udało nam się skończyć nowszą część tego cmentarza wytyczoną w końcu XIX wieku na zachodniej stronie średniowiecznego cmentarza – mówi dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Udało się odnaleźć duży fragment głowicy gospodarza z Kurowa – Augusta Friedricha Wilhelma Franka, ur. 18 maja 1832 roku w Kurowie, syna Johanna Friedricha Franka i Caroline Louise z d. Sauer z Kurowa. August zmarł 20 czerwca 1905 roku w Kurowie. Odnaleźliśmy kompletne głowice: Wilhelmine Friederike Jahn z d. Goldmund (1841-1905) oraz Davida Ferdinanda Wegnera (1853-1873).

Odnaleziono również fragmenty kilkudziesięciu płyt nagrobnych, które na miejscu zaczęliśmy składać w całość. Dzięki pomocy Christiane Karweik z tych fragmentów udało się ustalić nagrobki: Emilie Friederike Louise Sack z d. Algie (1863-1911), robotnika Augusta Friedricha Wilhelma Neumanna (1880-1913) z Kurowa, Sophie Sommerfeldt z d. Lüdtke (1847-1904) – żony inspektora folwarku w Kurowie- Augusta Sommerfelda, Emila Karla Theodora Pohl (1851-1908), Caroline Friederike Pohl z d. Berg (1854-1908) oraz prawy dolny narożnik płyty właściciela restauracji Samuela Ferdinanda Wilhelma Kundela (1852-1905).

Samuel Kundel urodził się 7 grudnia 1852 roku w Kurowie, był synem właściciela gospodarstwa Augusta Friedricha Wilhelma Kundel i Henriette Friederike Louise Kundel z d. Buckow. Samuel był restauratorem, prowadził restaurację nad brzegiem Odry w Kurowie. 15 marca 1882 roku ożenił się z Bernhardine Auguste Emilie Leonhardt (1856-1884). Samuel Kundel zmarł 2 grudnia 1905 roku w Kurowie, jego śmierć zgłosił syn Walter Kundel.

Udało się nam także odnaleźć prawie całą rodzinę Hannigów z Kurowa – dodaje Marek Łuczak. Ojciec, mistrz rzeźniczy Anton Hannig, urodził się 19 lipca 1841 roku w Reichenstein, był synem Anny Hannig z d. Safransky, ożenił się z Berthą Großkreutz z Kurowa. Zmarł 22 lutego 1900 roku, pochowano go 25 lutego 1900 roku na cmentarzu przykościelnym w Kurowie. Znaleźliśmy również płytę Berthy Hannig z d. Großkreutz (1851-1905). Bertha Großkreutz urodziła się 2 (nn miesiąca) 1851 roku w Pomorzanach. Wyszła za mą za mistrza rzeźniczego Antona Hanniga (ur. ok. 1841 roku w Złotym Stoku (nm. Reichenstein/Schlesien), zm. 22 lutego 1900 roku w Kurowie). Mieli dzieci: Richarda Gustava Heinricha (1869-1917), Antona Otto Hermanna (1874 -1900), Antonie Berthę Luise (ur. zm. 1876), Emila Gustava Franza (ur. i zm. 1878), Adolpha Franza (ur. i zm. 1879), Alberta Franza Antona (1880-1946), Hedwig Marie Helene (ur. i zm. 1882), Wilhelma Carla Gustava (ur. zm. 1883). Kolejne dziecko urodziło się martwe 16 lutego 1886 roku), nastepnie mieli Friedę Annę Helene (1890-1910) oraz Rudolfa Karla Antona (ur. i zm. 29 czerwca 1892 roku). Bertha zmarła 22 stycznia 1905 roku w Szpitalu Okręgowym w Golęcinie przy ul. Strzałowskiej.

Z fragmentów poskładano również płytę ich syna mistrza rzeźniczego Antona Otto Hermanna, urodzonego 4 listopada 1874 roku i zmarłego 16 listopada 1900 roku. Pochowano go 19 listopada 1900 roku na cmentarzu przykościelnym.

Prace na cmentarzu przykościelnym w Kurowie będą kontynuowane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowe schronisko dla dzikich zwierząt „Jeżykowo” w Kurowie

W Kurowie powstało „Jeżykowo”, prywatne zimowisko dla jeży oraz innych dzikich zwierząt, które wymagają opieki lub rehabilitacji. Twórczynią i siłą napędową projektu jest Marzena Białowolska-Barnyk, założycielka „Fundacji Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”. W wywiadzie dla lokalnych mediów, pani Marzena wyraziła swoje zadowolenie z realizacji długoletniego marzenia, które dzięki wsparciu finansowemu ze strony społeczności udało się przekształcić w rzeczywistość.

Opublikowane

w dniu

W Jeżykowie zamieszkać mogą nie tylko jeże, ale także sowy, kaczki, wiewiórki i zające. Cała przestrzeń rehabilitacyjna, licząca ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, jest dostosowana do potrzeb mieszkających tam zwierząt, z myślą o ich powrocie do naturalnego środowiska.

Na terenie ośrodka można zobaczyć pracowników fundacji, którzy zajmują się budową wolier dla ptaków oraz przygotowaniem dzikiego ogrodu, wyposażonego tak, aby zwierzęta mogły bez trudu znaleźć pożywienie w każdych warunkach pogodowych.

Marzena Białowolska-Barnyk apeluje do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dostarczenia słomy dla podopiecznych, a także gałęzi i konarów, które mają być naturalnym elementem wystroju wolier. Troska o zwierzęta w Jeżykowie to ważny krok w kierunku ochrony dzikiej fauny regionu.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Kołbaskowie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie