Zachodniopomorskie

Gryfy Zachodniopomorskie dla środowiska medycznego. Odznaczenia za aktywność w czasie pandemii

Lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy placówek medycznych i urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zdrowia odebrali z rąk marszałka Olgierda Geblewicza Odznaczenia Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego. Wyróżnienia przyznano za wyjątkową aktywność w czasie pandemii koronawirusa. Trafiły do 11 osób, m.in. do prof. Miłosza Parczewskiego, Małgorzaty Usielskiej i Magdy Wiśniewskiej.

Opublikowane

w dniu

Trwająca ponad dwa lata pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła organizację służby zdrowia. Placówki medyczne zmuszone były do zapewnienia warunków, które umożliwiały hospitalizację i leczenie coraz większej liczby pacjentów zakażonych COViD-19. W krótkim czasie w szpitalach potrzebne były nie tylko oddzielne sale dla chorych, dodatkowe łózka, tomografy czy respiratory, ale także kadra medyczna, punkty szczepień oraz miejsca do diagnostyki. Wszystko to wiązało się z zapewnieniem ciągłości udzielania bieżących świadczeń medycznych dla mieszkańców regionu.

To ogromna przyjemność i honor, by móc Państwa działalność wyróżnić. W imieniu mieszkańców Pomorza Zachodniego chcemy podziękować lekarkom, lekarzom, pielęgniarkom, pielęgniarzom, ratownikom medycznym i personelowi pomocniczemu za to, że w tym niezwykle trudnym czasie potrafiliście z wielką odpowiedzialnością i poświęceniem ratować ludzkie życie. Wykonaliście kawał znakomitej pracy. Chylimy przed Wami nasze czoła – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Oznaczenia przyznano w sumie 11 osobom. To 5 złotych i 6 srebrnych Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego.

Złote Odznaki otrzymali:

1/ prof. Miłosz Parczewski – naczelny lekarz COViD-19 i specjalista chorób zakaźnych,

2/ Beata Karakiewicz – dyrektor Szczecińskiego Centrum Zdrowia SPZOZ w Szczecinie, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego,

3/ Małgorzata Usielska – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie,

4/ Magda Wiśniewska – kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie,

5/ Andrzej Kondaszewski – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Srebrne Odznaki otrzymali:

1/ Grzegorz Jagielski – lekarz kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i Izbą Przyjęć SPSK nr 1 PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie,

2/ Izabela Napieracz-Trzosek – pielęgniarka naczelna SPSK nr 2 PUM przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie,

3/ Jacek Wróblewski – koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie,

4/ Dorota Łabinowicz – dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego,

5/ Justyna Borzym – dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego,

6/ Justyna Łyjak – pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. szczepień przeciwko COViD-19.

Odznaczenia regionalne są najważniejsze, bo tutaj wszyscy się znamy i wiemy, jak kto pracuje. Dlatego to dla nas zaszczyt i honor. Reprezentujemy wszystkich pracowników szpitali, od lekarzy, przez administrację po personel sprzątający, często pomijany w podziękowaniach. Wszyscy doświadczyliśmy bezpośredniego wpływu choroby wirusowej na ludzi. Za nami kilka fal pandemii, każda inna i za każdym razem wirus nas zaskakiwał. Większość z nas chorowała przynajmniej raz. Czy zachorujemy ponownie? Być może. Czy jesienią będzie gorzej? Na pewno. Musimy być gotowi już nie na sezony grypowe, lecz sezony covidowe – powiedział prof. Miłosz Parczewski.

Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się 26 maja 2022 roku podczas XXXIV sesji zachodniopomorskiego sejmiku.

Reklama

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszporty bez kolejek

Luty, to dobry czas na wyrobienie paszportu bez kolejek. Na wizytę nie musimy rezerwować terminu przez Internet. Sprawy paszportowe w ZUW w Szczecinie możemy załatwić od ręki bez wcześniejszego umawiania się – wystarczy przyjść i pobrać numerek przy informacji znajdującej się w holu głównym.

Opublikowane

w dniu

Za paszport możemy zapłacić w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Pamiętajmy, że do wyrobienia paszportu musimy mieć ze sobą zdjęcie, ważny paszport, a jeśli go nie mamy, to ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nasze prawo do zniżek w opłatach. Na miejscu nie wypełniamy żadnego wniosku – wszystkie dane podajemy urzędnikowi w punkcie paszportowym.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/sprawy-paszportowe.

Teraz w urzędzie mile widziane są również czworonogi. Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski: – Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie