Gmina Police

Rekordowe przychody Grupy Azoty

Opublikowane

w dniu

[lead]Grupa Azoty osiągnęła w III kw. 2019 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 2 564 mln zł, czyli o 239 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Przychody ze sprzedaży po trzech kwartałach 2019 roku są rekordowe w historii Grupy.[/lead]

– Powodów do satysfakcji dostarczają przede wszystkim wyniki naszego podstawowego segmentu Agro. Stabilizacja w III kw. bieżącego roku cen gazu na najniższym od września 2018  poziomie, a także wyższe ceny nawozów, przełożyły się na wysoką, bo niemal 16-procentową, marżę EBITDA segmentu. Konsekwentnie realizujemy inwestycje strategiczne, pozwalające na optymalizację produkcji i jej zwiększenie w podstawowych segmentach, a także umożliwiające dalszą dywersyfikację przychodów. Jesteśmy blisko finalizacji procesu pozyskiwania finansowania budowy instalacji do produkcji polipropylenu w ramach Projektu „Polimery Police”. Przed kilkoma dniami ruszyła emisja akcji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police – ocenia dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

[subtitle]Nawozy[/subtitle]

Segment Nawozy uzyskał w III kw. 2019 przychody w wysokości 1 522 mln zł (w tym 334 mln zł dotyczy Compo Expert) wobec 1 109 mln zł rok wcześniej, osiągając marżę EBITDA w wysokości 12,9%, podczas gdy w porównywalnym okresie ubiegłego roku marża była ujemna (minus 7,6%). W ujęciu narastającym od początku roku segment wygenerował w sumie 5 191 mln zł przychodów (w tym 1 202 mln zł dotyczy Compo Expert) i 15,7% marży EBITDA, czyli wielkości dużo wyższe niż odnotowane przed rokiem (3 426 mln zł przychodów, 0,5% marży EBITDA). Relatywnie wysokie marże w segmencie są wynikiem utrzymywania się w 2019 roku wyższych cen produktów oraz niższych (o ok. 30%) cen gazu ziemnego.

[subtitle]Tworzywa[/subtitle]

III kw. br. to kolejny okres słabszych wyników segmentu. Przychody ze sprzedaży wynosiły 339 mln zł (spadek o 25 mln zł r/r), a marża EBITDA 0,9% (spadek o 7,9 p.p r/r). W ujęciu narastającym łączne przychody wyniosły 1 129 mln zł (spadek o 65 mln zł r/r), a marża EBITDA ukształtowała się na poziomie 7,4% (spadek o 5,3 p.p. r/r). W ujęciu narastającym ceny głównych surowców (fenolu i benzenu) pozostawały niższe niż przed rokiem. Ceny kluczowego produktu – poliamidu naturalnego, odpowiedzialnego za 80% przychodów segmentu – były w tym okresie o ok. 8% r/r niższe, jednak wyższy o ok. 6% r/r wolumen sprzedaży przełożył się na zbliżony do ubiegłego roku poziom przychodów na tym produkcie. Rynek tworzyw nie uległ w ostatnich miesiącach znaczącej zmianie i jest wciąż kształtowana przez dużą podaż i niski, choć nieco zwiększający się, popyt (głównie w branży opakowań). Zapotrzebowanie z sektora motoryzacji pozostaje słabe i większość analityków nie oczekuje potencjalnego ożywienia w najbliższym czasie.

[subtitle]Chemia[/subtitle]

W porównaniu do wyników z ubiegłego roku segment Chemia odnotował w III kw. br. obniżenie przychodów do poziomu 574 mln zł (tj. o 24,0% r/r) przy jednoczesnym wzroście marży EBITDA o 3,3 p.p. do poziomu 7,3%. Wolumeny sprzedaży kluczowych produktów segmentu, tj. mocznika technicznego, alkoholi OXO, melaminy i bieli tytanowej, uległy w tym okresie zmniejszeniu, podobnie ich ceny (wyjątkiem – mocznik techniczny). Jedynie NOXy oraz pozostałe roztwory mocznika odnotowały wzrost przychodów ze sprzedaży. Narastająco przychody i marża EBITDA ukształtowały się na poziomie odpowiednio 2 008 mln zł (obniżenie o 11,5% r/r) i 10,4% (obniżenie o 0,5 p.p. r/r).

– Niekorzystna sytuacja wciąż panuje na rynku tworzyw. Wynika to ze spowolnienia gospodarczego, wojny celnej na linii USA-Chiny i przeciągającego się Brexitu, który jest istotnym czynnikiem niepewności dla gospodarek krajów Unii Europejskiej. Wszystko to wpływa na niski popyt i wysoką podaż poliamidu, a w konsekwencji obniżkę cen i niską marżę segmentu Tworzywa. W perspektywie długoterminowej spodziewamy się jednak ożywienia, a dużą szansę widzimy w rozwoju sektora motoryzacyjnego w kierunku pojazdów elektrycznych – komentuje Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse Grupy Azoty S.A.

Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Kluczowe spółki Grupy Azoty w Polsce są zlokalizowane w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie-Koźlu. Do zagranicznych aktywów Grupy Azoty należy działająca w sektorze tworzyw sztucznych spółka ATT Polymers z siedzibą w niemieckim Guben oraz Grupa COMPO EXPERT z zakładami w niemieckim Krefeld i hiszpańskim Vall d’Uixó, jeden z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych. 

Reklama

Gmina Police

Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności

Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.

Opublikowane

w dniu

Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.

Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Gmina Police uruchamia program „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie dla opiekunów

Burmistrz Polic ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2024, który jest częścią działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program, wspierany środkami z Funduszu Solidarnościowego, ma za zadanie pomóc członkom rodzin i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Opublikowane

w dniu

Uczestnictwo w programie jest skierowane do opiekunów:
1) dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością,
2) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym orzeczeniem.

Celem „Opieki wytchnieniowej” jest zapewnienie rodzinom oraz opiekunom czasu na regenerację poprzez tymczasowe przejęcie obowiązków związanych z opieką.

Gmina Police zabezpieczyła fundusze na różne formy wsparcia, które obejmują:
1) 14-dniowy, całodobowy pobyt osoby dorosłej w placówce z całodobową opieką,
2) 240-godzinny pobyt dzienny dla dziecka z niepełnosprawnością w domu przebywania dziecka.

Program jasno określa, że osobą świadczącą opiekę wytchnieniową na miejscu zamieszkania nie może być krewny, opiekun prawny lub współmieszkańcy opiekuna bądź osobę niepełnosprawną. Wymagane są odpowiednie dyplomy potwierdzające kwalifikacje lub co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Zainteresowani mogą składać wnioski u Burmistrza Polic. Osoba zakwalifikowana do programu nie będzie obciążona kosztami pobytu w placówce opiekuńczej.

TERMIN ZAKOŃCZENIA REALIZACJI PROGRAMU OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – edycja 2024 UPŁYWA Z DNIEM 31.12.2024 R.

Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2a.

Z programu Opieki Wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną, która:
– ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
– wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
– stale przebywa w domu, tj. nie korzysta  z ośrodka wsparcia (np. SDŚ) lub placówek pobytu całodobowego np. ośrodek szkolno-wychowawczy czy internat.

W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników do wniosku należy dołączyć Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny FIM (stanowiącej załącznik 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka.

Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać do dnia 05.12.2024 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2 (budynek przychodni), piętro IV, w godzinach: poniedziałek 7.30-15.30, wtorek – piątek 7.00-15.00 lub przesłać pocztą.

Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1 oraz na stronie internetowej www.opspolice.pl.

Więcej informacji można uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1, tel. 91 576 80 90.

Załączniki:

  1. Karta zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa – edycja 2024 (plik doc 30KB)
  2. Karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny, lekarz rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuta lub pielęgniarka (plik doc 58KB)
  3. klauzula informacyjną RODO w ramach programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (plik doc 27KB)
  4. Oświadczenie o korzystaniu z innych form wsparcia (plik doc 49KB)

Czytaj dalej

Gmina Police

Spotkanie na temat przeciwdziałania przemocy w Policach – 25 listopada

Mieszkańcy Polic będą mieli okazję uczestniczyć w otwartym spotkaniu poświęconym problematyce przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godzinie 12:00 w hotelu Dobosz, zlokalizowanym przy ulicy Wróblewskiego w Policach. Inicjatywa organizowana jest przez polickie Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii i cieszy się wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie otworzy premiera spotu społecznego pt. „DOM-SZKOŁA-PRACA. PrzeMOC wokół nas!”, który ma na celu uświadomienie obecności przemocy w różnych sferach życia. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać ekspertów poruszających tematykę przemocy w środowisku zawodowym i metod tworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniająca jej zastosowanie i funkcjonowanie po założeniu. Nie zabraknie również wykładu na temat psychologicznych mechanizmów przemocy domowej i prelekcji o problemie przemocy w szkole.

Wydarzenie przewiduje również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań ekspertom.

Spotkanie ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, jako platforma edukacyjna i wspierająca w przeciwdziałaniu przemocy w każdej formie.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie