Powiat Policki

200 uczniów na kwarantannie w „Białej”

W nocy z poniedziałku na wtorek do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafiły dwie osoby z polickiego internatu. W ferie odwiedziły Włochy, a 10 dni po powrocie do kraju odczuły objawy grypowe.

Opublikowane

w dniu

Do szpitala trafiły z wysoką gorączką. Dziewczęta skarżyły się na wysoką temperaturę i kłopoty z oddychaniem. – Wstępne badania wykluczyły jednak anginę i grypę – tłumaczy Karina Tatarata z polickiego Sanepidu.

– Testy wyszły ujemne, w związku z tym pobrano próby w kierunku badania na koronawirusa. Po przeanalizowaniu całej sytuacji, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął prewencyjnie decyzję o kwarantannie dwóch budynków internatu Zespołu Szkół – mówiła Tatarata.

Wyniki testów znane będą najpóźniej za trzy dni. – Badania przeprowadzone w nocy w poniedziałek wykluczyły grypę i anginę – mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Iżakowski, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Staramy się teraz dotrzeć bezpośrednio do wszystkich rodziców. Wcześniej otrzymali od nas informacje drogą mailową

– poinformowała Agata Jarymowicz, dyrektor polickiego zespołu szkół.

Wyjaśniła, że jedna z hospitalizowanych 16-latek była podczas ferii w północnych Włoszech, a druga w Szwajcarii, ale odwiedziła również Mediolan. Obie wróciły do Polski ok. 10 dni temu.

Miejscowy Sanepid wprowadził kwarantannę w internatach Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza przy ulicach Siedleckiej i Kresowej. Dotyczy ponad dwusetki dzieci i młodzieży. To z powodu podejrzenia obecności koronawirusa. Kwarantanną objęci są zarówno uczniowie, jak i wychowawcy. Do tego urzędnicy zdecydowali o zamknięciu Zespołu Szkół i odwołaniu wszystkich zajęć. Bramę przekraczają tylko pracownicy szkoły.

Czekamy na wyniki w kierunku badań koronawirusa i do tego momentu nałożona została kwarantanna

– tłumaczyła Karina Tatarata.

Apelujemy o zachowanie spokoju – mówili członkowie polickiego sztabu kryzysowego, który został zwołany z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

– Młodzież pozostaje pod opieką wychowawców i psychologów – mówi Agata Jarymowicz. Decyzję podjął sanepid w związku z podejrzeniem koronawirusa u dwóch 16-letnich uczennic. Uczniowie mają zapewnione całodzienne wyżywienie, bo w budynku w którym się znajdują jest kuchnia. Zapewniliśmy także wsparcie dzieciom w internacie. Wszedł już psycholog aby z nimi popracować, uspokajać. O godzinie 13 będzie jeszcze jeden psycholog, który także wesprze dwóch wychowawców.

Sytuacja jest kontrolowana. Ja wiem, że sprawa jest bardzo delikatna, natomiast kontrolowana w rozumieniu organizacyjnego stanu. Wszystkie służby działają tak, jak zawsze w sytuacjach nadzwyczajnych, mamy bardzo dobry kontakt ze służbami pana wojewody, sanitarnymi

– mówi Andrzej Bednarek, starosta policki.

Starosta policji Andrzej Bednarek mówi, że sztab bierze pod uwagę każdy wariant.

Dziś rano rozmawialiśmy z panem wojewodą, że wojewódzkie służby sanitarne czynią starania, jest ekstra ordynaryjny tryb. Natomiast ciężko mi powiedzieć, czy to będzie jutro czy pojutrze. Ja rozumiem, że krócej niż te cztery dni. Bo dla nas, jak sami państwo wiecie, ma to ogromne znaczenie

– mówił starosta.

Dla rodziców władze uruchomiły specjalny numer kontaktowy – 798 847 862.

Decyzja o kwarantannie i zamknięciu szkoły obowiązuje do odwołania.

W związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach z 2 marca 2020 r. z godziny 23.00, wychowankowie wraz z wychowawcami Internatów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach przy ul. Siedleckiej 6a i Kresowej 7, zostali objęci kwarantanną – do odwołania. Decyzja ta jest spowodowana podejrzeniem obecności koronawirusa i będzie obowiązywała do czasu wykluczenia jego obecności.

Ponadto Zarząd Powiatu w Policach podjął decyzję o odwołaniu zajęć szkolnych w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach i zamknięciu wszystkich obiektów szkolnych.

Bieżące informacje oraz komunikaty będą zamieszczane na oficjalnych stronach i profilach Powiatu Polickiego i Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. W związku z zaistniałą sytuacją uruchomiono specjalne numery kontaktowe: telefon dla rodziców – 798 847 862

Przeczytaj też:
Poprawia się stan zdrowia hospitalizowanych uczennic „Białej”

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rekordowy wynik Trashmageddonu w Policach: ponad 13 ton odpadów wydobytych z lasu

Piąta edycja Trashmageddonu przyniosła rekordowe wyniki w sprzątaniu terenów leśnych w okolicy byłej fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wywrotka zgromadziła ponad 65 uczestników z całej Polski, a także z zagranicy. W wydarzeniu wzięli udział lokalni działacze, w tym Zastępca Burmistrza Polic Grzegorz Ufniarz, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Police Artur Echaust oraz Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. ochrony środowiska i Radny Stargardu Mieczysław Skawiński.

Opublikowane

w dniu

Zawody polegały na zebraniu jak największej ilości śmieci w ciągu trzech godzin. Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem wydobycia odpadów, w tym starych opon, które niekiedy wymagało użycia kotwicy w kanałach technicznych. Ogólna liczba zebranych śmieci osiągnęła 13235 kg, bijąc tym samym poprzedni rekord Trashmageddonu.

Radosław Pasternak, mieszkaniec Szczecina, zdobył tytuł zwycięzcy w męskiej kategorii, przynosząc na metę imponującą ilość 1180,70 kg odpadów i ustanawiając nowy rekord zawodów. Wśród kobiet najlepszą wynikiem mogła pochwalić się Maria Wolska-Rajchel z Polic, która zebrała 320 kg odpadów.

Trashmageddon to oryginalny projekt Stowarzyszenia Wywrotka, który od 2020 roku zyskuje coraz większą popularność. Zawody łączą elementy biegów, konkurencji siłowych i wytrzymałościowych ze sprzątaniem lasów. Inicjatywa ta została doceniona nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 oraz finale konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” w ramach Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Wywrotka

Czytaj dalej

Powiat Policki

Wzmożone działania Straży Leśnej w sezonie grzybobrania

W obliczu nadchodzącego sezonu grzybobrania, Straż Leśna ogłasza intensyfikację działań kontrolno-prewencyjnych na terenach leśnych. Celem akcji jest przeciwdziałanie szkodnictwu leśnemu, ochrona zasobów naturalnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym lasy.

Opublikowane

w dniu

Z poważaniem do przepisów dotyczących poruszania się po terenach leśnych i ochrony przyrody, Straż Leśna będzie prowadzić kontrole w celu egzekwowania zasad właściwego behawioru wśród korzystających z lasów. Nacisk kładziony jest na zwalczanie nielegalnej kradzieży drewna, kontrolę składowisk surowca drzewnego, a także przeciwdziałanie nielegalnym rajdom pojazdów terenowych na niedozwolonych drogach leśnych.

Straż Leśna zwraca uwagę na konieczność przestrzegania zakazu wjazdu pojazdami mechanicznymi na drogi leśne, których używanie nie jest dozwolone. Zakaz ten ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zachowania przyrody, ale również dla zapewnienia spokoju oraz bezpieczeństwa turystów i grzybiarzy korzystających z uroków lasu.

Naruszenie przepisów może skutkować nałożeniem mandatów karnych oraz innymi konsekwencjami prawnymi. Akcja Straży Leśnej jest zatem nie tylko działaniem wobec ochrony środowiska, ale i prewencyjnym zabiegiem mającym na celu utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenach leśnych.

Zakaz wjazdu pojazdami mechanicznymi na drogi leśne

Przypominamy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Polski, wjazd pojazdami mechanicznymi na drogi leśne, które nie są oznaczone jako udostępnione do ruchu, jest zabroniony. Zakaz ten obowiązuje zarówno samochody osobowe, jak i motocykle oraz quady. Jazda po lasach w miejscach do tego nieprzeznaczonych nie tylko stanowi zagrożenie dla przyrody, ale także stwarza niebezpieczeństwo dla innych osób przebywających na terenach leśnych, w tym grzybiarzy i spacerowiczów.

Straż Leśna będzie szczególnie zwracać uwagę na przypadki nielegalnych rajdów pojazdami terenowymi, które często prowadzą do zniszczenia ściółki leśnej, płoszenia zwierząt oraz tworzenia niebezpiecznych sytuacji. Osoby naruszające przepisy mogą liczyć się z mandatami karnymi oraz innymi sankcjami.

Zasady bezpiecznego grzybobrania

Aby grzybobranie było bezpieczne i przyjemne, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Poznaj przepisy – nie wjeżdżaj pojazdem mechanicznym do lasu, chyba że droga jest wyraźnie oznaczona jako udostępniona. Ostoje zwierząt, uprawy oraz młodniki do 4 m wysokości są objęte całorocznym zakazem wstępu.

2. Oznacz swój pobyt w lesie – jeśli planujesz dłuższą wyprawę, poinformuj kogoś bliskiego o miejscu, w którym będziesz przebywać.

3. Zachowaj ostrożność – pamiętaj, że las to dom dzikich zwierząt; unikaj hałasowania i respektuj naturalne środowisko.

4. Bądź przygotowany – zabierz ze sobą odpowiednie ubranie, wodę oraz naładowany telefon komórkowy.

5. Zbieraj tylko te grzyby, które znasz, a najlepiej skonsultuj zbiory z grzyboznawcą.

Straż Leśna zachęca wszystkich miłośników grzybobrania do przestrzegania tych zasad oraz współpracy w zakresie ochrony naszych lasów. Akcja prewencyjna, prowadzona w całym kraju, ma na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale również edukację odwiedzających i promowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów przyrodniczych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie