Powiat Policki

200 uczniów na kwarantannie w „Białej”

W nocy z poniedziałku na wtorek do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafiły dwie osoby z polickiego internatu. W ferie odwiedziły Włochy, a 10 dni po powrocie do kraju odczuły objawy grypowe.

Opublikowane

w dniu

Do szpitala trafiły z wysoką gorączką. Dziewczęta skarżyły się na wysoką temperaturę i kłopoty z oddychaniem. – Wstępne badania wykluczyły jednak anginę i grypę – tłumaczy Karina Tatarata z polickiego Sanepidu.

– Testy wyszły ujemne, w związku z tym pobrano próby w kierunku badania na koronawirusa. Po przeanalizowaniu całej sytuacji, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął prewencyjnie decyzję o kwarantannie dwóch budynków internatu Zespołu Szkół – mówiła Tatarata.

Wyniki testów znane będą najpóźniej za trzy dni. – Badania przeprowadzone w nocy w poniedziałek wykluczyły grypę i anginę – mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Iżakowski, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Staramy się teraz dotrzeć bezpośrednio do wszystkich rodziców. Wcześniej otrzymali od nas informacje drogą mailową

– poinformowała Agata Jarymowicz, dyrektor polickiego zespołu szkół.

Wyjaśniła, że jedna z hospitalizowanych 16-latek była podczas ferii w północnych Włoszech, a druga w Szwajcarii, ale odwiedziła również Mediolan. Obie wróciły do Polski ok. 10 dni temu.

Miejscowy Sanepid wprowadził kwarantannę w internatach Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza przy ulicach Siedleckiej i Kresowej. Dotyczy ponad dwusetki dzieci i młodzieży. To z powodu podejrzenia obecności koronawirusa. Kwarantanną objęci są zarówno uczniowie, jak i wychowawcy. Do tego urzędnicy zdecydowali o zamknięciu Zespołu Szkół i odwołaniu wszystkich zajęć. Bramę przekraczają tylko pracownicy szkoły.

Czekamy na wyniki w kierunku badań koronawirusa i do tego momentu nałożona została kwarantanna

– tłumaczyła Karina Tatarata.

Apelujemy o zachowanie spokoju – mówili członkowie polickiego sztabu kryzysowego, który został zwołany z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

– Młodzież pozostaje pod opieką wychowawców i psychologów – mówi Agata Jarymowicz. Decyzję podjął sanepid w związku z podejrzeniem koronawirusa u dwóch 16-letnich uczennic. Uczniowie mają zapewnione całodzienne wyżywienie, bo w budynku w którym się znajdują jest kuchnia. Zapewniliśmy także wsparcie dzieciom w internacie. Wszedł już psycholog aby z nimi popracować, uspokajać. O godzinie 13 będzie jeszcze jeden psycholog, który także wesprze dwóch wychowawców.

Sytuacja jest kontrolowana. Ja wiem, że sprawa jest bardzo delikatna, natomiast kontrolowana w rozumieniu organizacyjnego stanu. Wszystkie służby działają tak, jak zawsze w sytuacjach nadzwyczajnych, mamy bardzo dobry kontakt ze służbami pana wojewody, sanitarnymi

– mówi Andrzej Bednarek, starosta policki.

Starosta policji Andrzej Bednarek mówi, że sztab bierze pod uwagę każdy wariant.

Dziś rano rozmawialiśmy z panem wojewodą, że wojewódzkie służby sanitarne czynią starania, jest ekstra ordynaryjny tryb. Natomiast ciężko mi powiedzieć, czy to będzie jutro czy pojutrze. Ja rozumiem, że krócej niż te cztery dni. Bo dla nas, jak sami państwo wiecie, ma to ogromne znaczenie

– mówił starosta.

Dla rodziców władze uruchomiły specjalny numer kontaktowy – 798 847 862.

Decyzja o kwarantannie i zamknięciu szkoły obowiązuje do odwołania.

W związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach z 2 marca 2020 r. z godziny 23.00, wychowankowie wraz z wychowawcami Internatów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach przy ul. Siedleckiej 6a i Kresowej 7, zostali objęci kwarantanną – do odwołania. Decyzja ta jest spowodowana podejrzeniem obecności koronawirusa i będzie obowiązywała do czasu wykluczenia jego obecności.

Ponadto Zarząd Powiatu w Policach podjął decyzję o odwołaniu zajęć szkolnych w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach i zamknięciu wszystkich obiektów szkolnych.

Bieżące informacje oraz komunikaty będą zamieszczane na oficjalnych stronach i profilach Powiatu Polickiego i Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. W związku z zaistniałą sytuacją uruchomiono specjalne numery kontaktowe: telefon dla rodziców – 798 847 862

Przeczytaj też:
Poprawia się stan zdrowia hospitalizowanych uczennic „Białej”

Powiat Policki

Akcje prozdrowotne Powiatu Polickiego

Dwie akcje prozdrowotne organizuje w piątek i niedzielę Powiat Policki.

Opublikowane

w dniu

– piątek 2 czerwca 10:00-14:00 – przyjazd mobilnego dentysty – Dentobus – Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach – wejście do Szkoły Podstawowej

Głównym celem przyjazdu było udzielanie świadczeń ogólnostomatologicznych oraz profilaktycznych zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym: wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.

Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi.

– niedziela 4 czerwca 12:00-16:00 – Powiatowy Tydzień Czerwonej Krwinki – Police – parafia pw. św. Kazimierza w Policach ul. Wyszyńskiego.

Akcja organizowana przez Powiat Policki i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP Klub HDK w Policach. Podczas akcji będzie można oddać krew. W trakcie wydarzenia zaplanowano również festyn z okazji Dnia Dziecka.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki utworzy Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego

We wtorek 9 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach rozpoczęto realizację projektu pod nazwą „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach”.

Opublikowane

w dniu

W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Policach – Starosty Polickiego Andrzeja Bednarka, Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej, Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, Przewodniczącej Komisji Edukacji i Kultury Danuty Chylewskiej-Kęsy i Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Agnieszki Bąk, wzięli udział przedstawiciele Partnerów Projektu:

– Partner Branżowy – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego na czele z Prezesem mgr inż. Jerzym Klimczakiem

– Partner Dodatkowy – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie na czele z Prorektorem ds. organizacji i rozwoju, prof. ZUT, dr hab. inż. Krzysztofem Pietrusewiczem

– Partner przy realizacji projektu – Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. na czele z Członkiem Zarządu Anną Tarocińską.

Realizatora projektu – Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach reprezentowała Dyrektor Agata Jarymowicz i Wicedyrektor Monika Przychodniak-Loga. Grupę Azoty Polyolefins S.A. reprezentował Prezes Zarządu dr Andrzej Niewiński, a Grupę Azoty Police Serwis sp. z o.o. Prezes Zarządu Paweł Strzelczyk.

Na realizację projektu Powiat Policki otrzymał dofinansowanie w kwocie 13 000 000,00 zł z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Całkowita wartość projektu wynosi 15 244 800,00 zł.

Liderem Projektu jest Powiat Policki, a realizatorem Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Zakres inwestycji obejmuje utworzenie i wsparcie funkcjonowania branżowego centrum umiejętności (BCU), realizującego koncepcję Centrów Doskonalenia Zawodowego (CoVEs).

Głównym celem projektu jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży chemicznej, poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności w Policach z dziedziny przemysłu chemicznego.

W tym celu wybudowany zostanie nowy budynek jednokondygnacyjny wraz z konieczną infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu. Planowana powierzchnia użytkowa budynku to 1086,22 m2. Budynek BCU projektowany i wykonany będzie jako obiekt pasywny i zgodny z zasadą DNSH, zgodny ze standardem budynków o niemal zerowym zużyciu energii. W budynku powstanie 6 pracowni chemicznych oraz 2 pracownie komputerowe.

Centrum powstanie przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Policki. W szkole jest prowadzone kształcenie zawodowe w zawodzie technik technologii chemicznej.

Projekt pod nazwą „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach” został podzielony na trzy etapy:

– I etap: stworzenie BCU w przemyśle chemicznym – między innymi: realizacja zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, nadzór nad wykonaniem robót budowlanych, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku BCU, zakup wyposażenia pomieszczeń i pracowni planowanych do utworzenia w BCU, powołanie BCU i włączenie do Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.

– II etap: wsparcie funkcjonowania BCU – między innymi: zatrudnienie pracowników BCU, powołanie Rady BCU, prowadzenie szkoleń, kursów i egzaminów, organizacja staży, spotkania z pracodawcami, prowadzenie doradztwa

– III etap: zarządzanie projektem – między innymi: koordynowanie realizacji projektu, postępowania przetargowe, nadzór nad inwestycją, zakup niezbędnych materiałów biurowych.

Planowana data zakończenia projektu to 30 czerwca 2026 r.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Podpisano list intencyjny z Politechniką Morską w Szczecinie

W czwartek 13 kwietnia w siedzibie Politechniki Morskiej w Szczecinie podpisano list intencyjny dotyczący realizacji przez Powiat Policki projektu pod nazwą „Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej”.

Opublikowane

w dniu

List intencyjny podpisali Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka, w obecności Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Bogusławy Szulc, Naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Tadeusza Łukasiuka, Inspektora w Wydziale Ochrony Środowiska Urszuli Ciok-Piotrowskiej i dr inż. Grzegorza Stępnia z Katedry Geodezji i Pomiarów Offshore Politechniki Morskiej.

W ramach listu intencyjnego, eksperci Politechniki Morskiej w Szczecinie pomogą w realizacji projektu poprzez monitoring geodezyjny, w którym wykorzystywane będą nowoczesne technologie pomiarowe (drony, odczyty laserowe, wizualizacje 3D).

Określenie przez pracowników Politechniki Morskiej objętości pryzm odpadów przeznaczonych do usunięcia znacznie ułatwiło podpisanie korzystnej umowy z wykonawcą projektu na realizację rekultywacji terenu przy ulicy Kamiennej. W tym przypadku współpraca środowiska naukowego i samorządowego przyniosła wymierne korzyści i mam nadzieję, że dalsze współdziałanie jeszcze bardziej się rozwinie – mówiła Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka.

Współpraca Starostwa Powiatowego w Policach i Politechniki Morskiej w Szczecinie ma obejmować także przedsięwzięcia o charakterze dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz administracyjno-gospodarczym.

Podjęte zostaną działania, które będą wspierać i upowszechniać nowoczesne metody pomiarowe i obliczeniowe w środowisku geodezyjnym na terenie Powiatu Polickiego.

Podczas spotkania podjęto także temat dalszej współpracy w zakresie praktyk studenckich w powiatowym urzędzie.

Tekst: Politechnika Morska w Szczecinie, Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji

Foto: Politechnika Morska w Szczecinie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie