Powiat Policki

200 uczniów na kwarantannie w „Białej”

W nocy z poniedziałku na wtorek do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafiły dwie osoby z polickiego internatu. W ferie odwiedziły Włochy, a 10 dni po powrocie do kraju odczuły objawy grypowe.

Opublikowane

w dniu

Do szpitala trafiły z wysoką gorączką. Dziewczęta skarżyły się na wysoką temperaturę i kłopoty z oddychaniem. – Wstępne badania wykluczyły jednak anginę i grypę – tłumaczy Karina Tatarata z polickiego Sanepidu.

– Testy wyszły ujemne, w związku z tym pobrano próby w kierunku badania na koronawirusa. Po przeanalizowaniu całej sytuacji, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął prewencyjnie decyzję o kwarantannie dwóch budynków internatu Zespołu Szkół – mówiła Tatarata.

Wyniki testów znane będą najpóźniej za trzy dni. – Badania przeprowadzone w nocy w poniedziałek wykluczyły grypę i anginę – mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Iżakowski, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Staramy się teraz dotrzeć bezpośrednio do wszystkich rodziców. Wcześniej otrzymali od nas informacje drogą mailową

– poinformowała Agata Jarymowicz, dyrektor polickiego zespołu szkół.

Wyjaśniła, że jedna z hospitalizowanych 16-latek była podczas ferii w północnych Włoszech, a druga w Szwajcarii, ale odwiedziła również Mediolan. Obie wróciły do Polski ok. 10 dni temu.

Miejscowy Sanepid wprowadził kwarantannę w internatach Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza przy ulicach Siedleckiej i Kresowej. Dotyczy ponad dwusetki dzieci i młodzieży. To z powodu podejrzenia obecności koronawirusa. Kwarantanną objęci są zarówno uczniowie, jak i wychowawcy. Do tego urzędnicy zdecydowali o zamknięciu Zespołu Szkół i odwołaniu wszystkich zajęć. Bramę przekraczają tylko pracownicy szkoły.

Czekamy na wyniki w kierunku badań koronawirusa i do tego momentu nałożona została kwarantanna

– tłumaczyła Karina Tatarata.

Apelujemy o zachowanie spokoju – mówili członkowie polickiego sztabu kryzysowego, który został zwołany z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem.

– Młodzież pozostaje pod opieką wychowawców i psychologów – mówi Agata Jarymowicz. Decyzję podjął sanepid w związku z podejrzeniem koronawirusa u dwóch 16-letnich uczennic. Uczniowie mają zapewnione całodzienne wyżywienie, bo w budynku w którym się znajdują jest kuchnia. Zapewniliśmy także wsparcie dzieciom w internacie. Wszedł już psycholog aby z nimi popracować, uspokajać. O godzinie 13 będzie jeszcze jeden psycholog, który także wesprze dwóch wychowawców.

Sytuacja jest kontrolowana. Ja wiem, że sprawa jest bardzo delikatna, natomiast kontrolowana w rozumieniu organizacyjnego stanu. Wszystkie służby działają tak, jak zawsze w sytuacjach nadzwyczajnych, mamy bardzo dobry kontakt ze służbami pana wojewody, sanitarnymi

– mówi Andrzej Bednarek, starosta policki.

Starosta policji Andrzej Bednarek mówi, że sztab bierze pod uwagę każdy wariant.

Dziś rano rozmawialiśmy z panem wojewodą, że wojewódzkie służby sanitarne czynią starania, jest ekstra ordynaryjny tryb. Natomiast ciężko mi powiedzieć, czy to będzie jutro czy pojutrze. Ja rozumiem, że krócej niż te cztery dni. Bo dla nas, jak sami państwo wiecie, ma to ogromne znaczenie

– mówił starosta.

Dla rodziców władze uruchomiły specjalny numer kontaktowy – 798 847 862.

Decyzja o kwarantannie i zamknięciu szkoły obowiązuje do odwołania.

W związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Policach z 2 marca 2020 r. z godziny 23.00, wychowankowie wraz z wychowawcami Internatów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach przy ul. Siedleckiej 6a i Kresowej 7, zostali objęci kwarantanną – do odwołania. Decyzja ta jest spowodowana podejrzeniem obecności koronawirusa i będzie obowiązywała do czasu wykluczenia jego obecności.

Ponadto Zarząd Powiatu w Policach podjął decyzję o odwołaniu zajęć szkolnych w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach i zamknięciu wszystkich obiektów szkolnych.

Bieżące informacje oraz komunikaty będą zamieszczane na oficjalnych stronach i profilach Powiatu Polickiego i Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. W związku z zaistniałą sytuacją uruchomiono specjalne numery kontaktowe: telefon dla rodziców – 798 847 862

Przeczytaj też:
Poprawia się stan zdrowia hospitalizowanych uczennic „Białej”

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rozbudowa drogi powiatowej Szczecin – Stobno wchodzi w kolejny etap

W związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi drogi powiatowej na odcinku między Szczecinem a Stobnem, informujemy o kolejnym etapie inwestycji, który wpłynie na zmianę organizacji ruchu od poniedziałku, 8 lipca 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Od tego dnia na odcinku drogi od posesji numer 5 aż do skrzyżowania z ulicą Długą zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Docelowo ma to pozwolić wykonawcom na bezpieczne wykonanie planowanych prac, które zakładają między innymi frezowanie istniejącej nawierzchni, rozbiórkę chodników i konstrukcji jezdni oraz realizację nowej kanalizacji deszczowej.

Niemniej jednak, objazd dla pojazdów pozostanie bez zmian względem poprzedniego etapu rozbudowy, i będzie kierował ruchem drogowym przez gminną drogę w kierunku Będargowa, korzystając z przejazdu kolejowego.

Jednocześnie prace zostaną rozpoczęte na terenie należącym do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., tj. działce ewidencyjnej numer 127/14 w obrębie Stobno, Gmina Kołbaskowo. Prace na tym terenie obejmą budowę jezdni, jak również kanalizacji deszczowej, co wymagać będzie ścisłej współpracy z zarządzającym terenem kolei.

Zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców, ważne jest śledzenie zmian w organizacji ruchu i planowanie podróży z uwzględnieniem możliwych zakłóceń. Władze powiatowe przewidują, że zrealizowane prace przyczynią się do znacznej poprawy warunków drogowych oraz bezpieczeństwa użytkowników tej trasy.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie