Powiat Policki

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus powrócił z Rugii

Opublikowane

w dniu

[lead]Blisko 80 miłośników turystyki rowerowej miniony weekend spędziło na Rugii gdzie uczestniczyło w wyprawie rowerowej zorganizowanej przez wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Rowerzyści w trzy dni pokonali około 300 kilometrów delektując się pięknem największej niemieckiej Wyspy.[/lead]

Wśród uczestników wydarzenia najwięcej było mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego, ale dołączyli do niej także miłośnicy turystyki rowerowej z Warszawy, Poznania, Radomia czy Gorzowa Wielkopolskiego. Wyspa Rugia cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rowerzystów stąd z roku na rok przybywa mieszkańców naszego regionu, którzy właśnie na rowerach zwiedzają ten niezwykle piękny fragment Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Wyspa ma niezwykła historię i była pod władaniem m.in. polskich władców. W roku 1130 Rugia została opanowana przez Bolesława Krzywoustego. Na przełomie wieków wyspa była m.in. lennem Danii, przez 300 lat była pod władzą książąt pomorskich z dynastii Grtyfitów, przez 200 lat była włączona do Szwecji tworząc Pomorze Szwedzkie, a później została przejęta przez Królestwo Prus i dzisiaj jest częścią Niemiec. Na Rugii znajdowało się także ostanie pogańskie sanktuarium w zachodniej Europie – świątynia Świętowita.

Uczestnicy wyprawy rowerowej zorganizowanej przez Gryfusa odwiedzili m.in. zabytkowe molo w Sellin, zamek Jagdschloss Granitz, kompleks Prora, Park Narodowy Jasmund z klifowymi formacjami skalnymi oraz Königsstuhl, zamek Spyker, przeprawę Moritzdorf oraz uroczy przylądek Arkona. Szczególne wrażenie na rowerzystach zrobiły fragmenty trasy rowerowej prowadzące po klifach.

Tradycją wyjazdów organizowanych przez Szczecińskie Klub Rowerowy Gryfus jest promocja Szczecina i Pomorza Zachodniego. Miłośnicy turystyki rowerowej uczestniczący w tej wyprawie zapraszali mieszkańców Rugii oraz napotkanych miłośników turystyki rowerowej do odwiedzenia naszego regionu.

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus ma nadzieję, że jej działalność będzie inspiracją dla miłośników turystyki rowerowej ze Szczecina, Pomorza Zachodniego oraz innych regionów Polski do odwiedzania Rugii, które jest niezwykle przyjaznym miejscem dla rowerzystów, a do tego znajduje się bardzo blisko naszego regionu.

Już w najbliższą niedzielę wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus organizują kolejne wydarzenie rowerowe na które serdecznie zapraszają mieszkańców Szczecina, Gminy Dobra i Pomorza Zachodniego. W dniu 30 czerwca 2019 roku odbędzie się III Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy na który wolontariusze zapraszają całe rodziny (szczególnie dzieci). W Mierzynie rowerzyści w bardzo spokojnym tempie pokonają dystans około 15 kilometrów. Organizatorzy przygotowali dla uczestników masę atrakcji. Szczegóły wydarzenia są dostępne na profilu społecznościowym oraz stronie internetowej Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Reklama

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie